Další fotografie

Gjirokastra - zámek -

Reklama

Albánie - Gjirokastra - město bílých střech a rodiště komunistického diktátora...

Gjirokastra -

Rodiště diktátora Envera Hodži, který uvedl Albánii do totálního zoufalství a beznaděje. Je zde památková rezervace s bohatým historickým centrem.

Gjirokastër je staré a turisticky velmi zajímavé město, nazývané také Městem bílých střech. Jeho dominantou je mohutná pevnost na kopci, zbudovaná Turky v polovině 15. století. Dnes je tu muzeum zbraní, které obsahuje rovněž řadu moderních vojenských skvostů. Pevnost a ostatně celé staré město zásoboval vodou téměř deset kilometrů dlouhý akvadukt.

Kromě rodného domu Envera Hodži stojí za zmínku mešita v centru města, ve které je mnoho půvabných historických domů s břidlicí pokrytými střechami a vnitřním trámovím s krásnými dřevořezbami.

Je zde možná i plavba po řece Drin z KUKES do Komanu, která je považována za jednu z nejkrásnějších vodních cest na světě, s mnoha zátočinami, strmými útesy a s vodopády dosahujícími závratných výšek uprostřed překrásné a fascinující krajiny.

Jižně od města, úplně v nejjižnějším cípu Albánie, najdete historické městečko Butrint, ke kterému vedou kroky cestovatelů především kvůli řeckému divadlu ze 3. století před Kristem. V jeho sousedství najdete také veřejné termální lázně, v lese je pak zeď s vytesanými řeckými nápisy a mozaikami. Za starou bazilikou leží mohutná zeď ze 4. století před naším letopočtem postavená z kyklopského zdiva.

Tipy na zájezdy - Gjirokastra - město bílých střech a rodiště komunistického diktátora...

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz

Tipy na zájezdy - Albánie