Další fotografie

Reklama

Černá Hora - Cetinje - první hlavní město Černé hory

Cetinejský klášter -

Cetinje je město, které se nachází v centrální části Černé Hory a to 35 km jihozápadně od hlavního města Podgorica. Sicá má jen okolo 17 000 obyvatel, ale v minulosti se jednalo o hlavní město starého Černohorského království. O jeho významnosti svědčí i fakt, že se dnes vážně uvažuje, že se tam přesunou některé důležité státní orgány z Podgorice.

Oblast Cetinje byla osídlena již v době kamenné, což dokazují nálezy v nedaleké jeskyni Lipska pečina. Město samotné však vzniklo až v 15. století a jméno si získalo podle řeky Cetina. V roce 1482 se zde usídlil významný vůdce Černohorců Ivan Crnojević poté, co jej Turci vytlačili do hor. Crnojevič zde nechal v roce 1484 vybudovat klášter věnovaný Panně Marii. Ten se stal sídlem černohorských metropolitů, neboli pravoslavných církevních hodnostářů, kteří ve městě sídlí dodnes. Ze starého kláštera však bohužel zbyly jen ruiny. Za vlády Nikoly I. na začátku 20. století došlo v Cetinji k velkému rozvoji, při kterém vznikl například první hotel. Za přicházejících časů Jugoslávie se ale hlavní město Černé Hory přesunulo do Podgorice.


Cetinje je dnes povážována především za atraktivní město, které představuje kulturní a duchovní centrum Černé Hory. Ze zajímavých míst Cetinje jmenujme např. výše zmíněný Cetinjský klášter, kostel Vlaška (postaven v roce 1450), četná muzea, Zetski dom královského divadla a historické zahraniční ambasády. Nejvýznamnější budovou je zde však Černohorský královský palác, který dnes plní funkci Černohorského Národního muzea.

Tipy na zájezdy - Cetinje - první hlavní město Černé hory

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz

Tipy na zájezdy - Černá Hora