Další fotografie

Kodaň - radnice Kodaň - zámek Rosenborg Kodaň - malá mořská víla

Reklama

Dánsko - Kodaň - hlavní město Dánska

Kodaň - přístav Nyhavn

Kodaň je hlavní a největší město Dánska. V současnosti v něm žije okolo 0,5 milionu obyvatel, v aglomeraci pak 1,2 milionu lidí. Město je mimo jiné také sídlem dánské královny.

První zmínky o Kodani pocházejí z roku 1254, kdy se zde nacházela vesnička Kobmandshavn a tohoto roku se stala městem. Rozvíjející se přístav se během krátké doby stal důležitou zastávkou na obchodní cestě po Baltském moři. Velký rozvoj zažilo město za vlády Christiana IV. (1588 - 1648), kdy se v tomto období město i přístav rozšířily. Král nechal postavit mnoho nádherných renesančních domů a budov, zvláště pak Rosenborg slot a Borsen. Síla města poté rostla, ale během třicetileté války však Švédové velký kus dánského území obsazují a roku 1648 je tato země zcela v troskách.


Kodaň se začíná znovu rozvíjet v 18. století, kdy zahraniční obchod přinesl prosperitu obchodníkům i lodním společnostem. Mnoho významných osobností pak vneslo oživení do umění a vědy. V roce 1711 však propukl velký mor, při němž zemřelo 20 000 lidí z 65 000 populace města. Aby toho nebylo málo, v roce 1728 pak půlka města shořela při velikém požáru. Roku 1807 zase pro změnu Anglické lodě zaútočily na Kodaň a zničily většinu dánských lodí. Většina Kodaně pak byla zničena bombardováním a to vedlo k tomu, že se Dánsko poté připojilo ke kontinentální alianci proti Anglii. V roce 1857 byly hradby města pobořeny a na jejich místě se vystavěny průmyslové zóny a příbytky pro chudé, kteří přicházeli do města hledat práci.


Pro každého turistu je, při návštěvě Kodaně, téměř povinností zavítat k jejímu symbolu, a to k bronzové soše malé mořské víly, jež byla pohádkovou postavou ze světově proslulého příběhu Hanse Christiana Andersena. Socha stojí v malé mořské zátoce poblíž Churchillova parku. V blízkosti sochy se pak nachází historická přístavní pevnost Kastellet ze 17. století, jenž určitě stojí za prohlídku. Uvnitř pevnosti jsou kasárna a na hradbách jsou rozestavěna děla, mířící výhružně do moře.


Slavnou minulost malého skandinávského království nám pak připomínají zámky Rosenborg, Christiansborg a Amalienborg. Posledně jmenovaný zámek stojí u malého kruhového náměstí Amaliensborg Plads. Tento zámek hlídají dánští vojáci v historických uniformách. Naši pozornost si jistě zaslouží i Kodaňský přístav, který je významnou dopravní tepnou mezi severskými státy. V centru Kodaně se nachází i známý zábavní park Tivoli, který se stává vhodným cílem zejména pro rodiny s dětmi. V provozu je zde mimo jiné velká horská dráha a spousty dalších atrakcí. Historickým i současným středem města je náměstí Radhus Platsen se starou kodaňskou radnicí, jež byla postavena v letech 1892 - 1905 a je zajímavou kombinací architektonických stylů od klasického stylu až po italskou renesanci.

Tipy na zájezdy - Kodaň - hlavní město Dánska

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz

Tipy na zájezdy - Dánsko