Další fotografie

Abú Simbel - Abú Simbel -

Reklama

Egypt - Abú Simbel

Abú Simbel -

Abú Simbel je archeologická lokalita na území dnešního jižního Egypta nacházející se asi 250 km jižně od Asuánu. Hlavní turistickou atrakcí jsou zde dva starověké egyptské chrámy vytesané do skalního masivu ve 13. století př. n. l. v době vlády Ramesse II. Ve své době byly určeny nejen k provozování kultu významných egyptských bohů, ale i samotného krále a jeho oblíbené manželky královny Nefertari.

Velký chrám byl objeven roku 1813 švýcarským učencem Johannem Ludwigem Burckhardtem. Chrám byl zasvěcen nejvyšším bohům Horního a Dolního Egypta - Amenreovi a Reharachtejovi. Chrám je orientován přesně na východ a byl postaven tak, že dvakrát do roka - o jarní a podzimní rovnodennosti, ozářilo vycházející slunce sochy všech čtyř božstev vytesané v západní stěně nejzazší kaple, ležící 65 metrů hluboko ve skalním masivu. Průčelí chrámu dominují čtyři, přes 20 metrů vysoké, sochy Ramesse II., mezi jejichž nohama stojí sochy dalších členů královské rodiny. Za vchodem do chrámu nalezneme síň s osmi políři s tzv. usirovskými sochami panovníka a dále menší síň se čtyřmi pilíři.


Zajímavostí je, že chrám a další památky byly na své nynější místo přeneseny v letech 1963-1968 v rámci mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie před zatopením budovanou Asuánskou přehradou. Celá akce přesunu tedy trvala pět let a stála 42 milionů USD. Dle plánu přesunu musely být všechny místní památky rozřezány na velké bloky vážící v průměru 20 tun, rozebrány, převezeny na novou lokaci o 65 metrů výše a tam znovu sestaveny. Mnohými odborníky je tento přesun dosud považován za největší počin archeologického inženýrství v historii. V roce 1979 se pak oblast Abu Simbel dočkala zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO a dodnes je jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů v Egyptě.

Tipy na zájezdy - Abú Simbel

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz

Tipy na zájezdy - Egypt