Další fotografie

Alexandrie - Knihovna Alexandrie -

Reklama

Egypt - Alexandrie - město Alexandra Velikého

Alexandrie -

Alexandrie je město nacházející se na břehu Středozemního moře. Jde o jeden z nejdůležitějších egyptských přístavů a druhé největší město Egypta. Najdeme ho 208 km severozápadně od Káhiry. Město čítá nyní počet obyvatel blížící se ke čtyřem milionům.

Město založil roku 331 př. n. l. Alexandr Veliký jako budoucí hlavní město své říše v místech, kde v době Tutanchamona a Ramesse II. stával už dávno neexistující námořní přístav pro obchod s egejskou oblastí. V následujících letech však získali vládu nad Egyptem Ptolemaiovci a z Alexandrie učinili své sídelní město. Za jejich vlády se z Alexandrie stalo jedno z nejvýznamnějších a největších měst starověku, druhé největší po Římu. Nacházel se zde jeden ze sedmi divů světa - maják na ostrově Faru, který však zmizel pod mořskou hladinu, kde jsou dnes pouze jeho trosky. Ve městě stála také proslulá Alexandrijská knihovna, která uchovávala zřejmě až 700 000 svitků. Slávu antické Alexandrie definitivně pohřbilo rozsáhlé zemětřesení v roce 856, kdy velká část tehdejšího města klesla pod mořskou hladinu. Po příchodu Arabů do Egypta a zejména po založení Káhiry začal význam Alexandrie upadat a ke konci osmanské nadvlády nebyla větší než rybářská vesnice. Teprve ve druhé polovině 19. století, v souvislosti s hospodářským rozvojem Egypta, se město opět začalo rozrůstat.


Nejen díky své velikosti ale také bohaté historii nabízí Alexandrie spoustu zajímavých míst k návštěvě. Je zde několik významných muzeí, které Vám připomenou zašlou slávu Alexandrie. Jedno z nich je Řeckořímské muzeum, které se nachází přímo v centru města. Nachází se zde 40 tisíc artefaktů z období od založení města až do jeho dobytí Araby. Alexandrijské národní muzeum zase návštěvníkům zmapuje období od dávnověku až do novověku. Koho zajímají šperky, může bez váhání navštívit Muzeum královských klenotů. Navštívit je také možno novou Alexandrijskou knihovnu, což je stavba z 21. stol. a obsahuje až 8 milionů svazků knih. Najdeme tu také planetárium nebo muzeum. K vidění je zde také římský amfiteátr nebo paláce, za všechny jmenujme Prezidentský palác.

Tipy na zájezdy - Alexandrie - město Alexandra Velikého

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz

Tipy na zájezdy - Egypt