Další fotografie

Pyramidy v Gíze - Pyramidy v Gíze -

Reklama

Egypt - Gíza - místo slavných pyramid

Pyramidy v Gíze -

Gíza je oblast Egypta, kde je soustředěna řada památek na jednu z nejstarších civilizací na světě. Asi nejznámější atraktivitou jsou tři pyramidy v Gíze, které se řadí mezi sedm divů světa.

Chufuova nebo-li Cheopsova pyramida je stavba vysoká 138 metrů. Vznikla bez jeřábů, jen vlastními silami za pomocí různých ramp, pák, válců a saní tažených voly. Celá stavba byla obložena bílým, leštěným vápencem a díky tomu nádherně zářila v poledním slunci. O celé obložení již bohužel přišla nejen stářím, ale i kvůli místním nenechavcům, kteří část z původního obložení použili pro své obydlí. Složitý systém místností v podzemní i nadzemní části patří k vrcholným dílům staroegyptského, ale i starověkého umění. Králova komora, ve které byl faraón pravděpodobně pohřben, byla celá postavena z červené žuly a nad jejím stropem se zde nachází také pět odlehčovacích komor, aby odolala obrovským tlakům zejména při zemětřeseních. Dodnes je tedy strop Královy komory ve velmi dobrém stavu.


Chefrénova nebo-li Rachefova pyramida je vzdálená asi 160 metrů od Cheopsovy pyramidy. Má výšku 136,6 metrů a na špičce je ještě vidět zbytek původního povrchu. Při pohledu z dálky vypadá prostřední z gízských pyramid jako nejvyšší i když byla původně o 3 metry nižší než Cheopsova. Je postavena na skalnatém výběžku, který zvyšuje stabilitu jádra. Po Rachefových ostatcích či zbytcích pohřební výbavy se nedochovaly ani stopy.


Menkaureova pyramida leží 200 metrů od Chefrénovy pyramidy. Je 62 metrů vysoká a je postavená nejdále od nilského údolí. V souvislosti s panovníkovou předčasnou smrtí zůstala nedokončena. Z velké části však byla narychlo dokončena ze sušených cihel.


Tyto tři pyramidy jsou součástí komplexu, který obsahuje několik chrámů a menší pyramidy, které byly pravděpodobně určeny pro ženy králů a jsou nedostavěné. Podivné je však, že se v žádné z těchto pyramid nikdy nenašla žádná těla zemřelých, v králově hrobce se našla pouze prázdná velká kamenná rakev, aniž by na ní byly známky předchozího porušení.


Neodmyslitelnou součást pyramid v Gíze představuje také Sfinga, což je kolosální socha ležícího lva s hlavou muže. Nalézá se vedle Cheopsovy pyramidy a pozorně střeží město mrtvých. Údajně jí nechal postavit faraón Chefrén a její hlava má být jeho portrétem. Byla vytesána z úlomku skály a její rozměry jsou 21 metrů na výšku a 74 metrů délku. Původně bylo tělo pomalováno načervenalou okrovou barvou, jejiž zbytky jsou také patrné na pokrývce hlavy. Nos se jí však postupem času částečně odlomil a vousy ztratila úplně. Bohužel je však poškozena jak povětrnostními vlivy, tak vandalizmem lidí.

Tipy na zájezdy - Gíza - místo slavných pyramid

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz

Tipy na zájezdy - Egypt