Další fotografie

Káhira - Káhira -

Reklama

Egypt - Káhira - hlavní město Egypta

Káhira -

Káhira je hlavním městem Egypta, kulturní centrum arabského světa a nejlidnatější město afrického kontinentu. V Káhiře žije okolo 8,5 milionů obyvatel. Rozkládá se v severovýchodní části Egypta u pravého břehu Nilu v blízkosti jižního okraje nilské delty. Nejstarší části města leží dále od řeky, naopak při Nilu se tyčí moderní mrakodrapy a luxusní hotely. Ke Káhiře patří i nilské ostrovy Gezíra a Róda. Na protějším západním břehu s Káhirou stavebně splývá Gíza, na jejímž okraji stojí světoznámé pyramidy. Spolu s Gízou pak Káhira vytváří obrovskou aglomeraci o celkovém počtu obyvatel kolem 15 milionů.

Káhira byla založena v 10. století n.l. Zachovalé hradby a městské brány vzniklé za vlády šíítské dynastie Fátimovců a mnohé další jejich stavby dnes tvoří neodmyslitelnou součást staré islámské Káhiry. Fátimovci zde také založili mešitu a univerzitu al-Azhar. Po roce 1136 se během křížových výprav centrum Egypta definitivně přesunulo do Káhiry. Většina dochovaných káhirských mešit a mauzoleí ale vyrostla až za vlády Mamlúků v letech 1250 až 1517, kdy byla Káhira centrem celého islámského světa. Po dobytí Turky v roce 1517 město ztratilo mnoho ze své předchozí slávy. Až na počátku 19. století se Egypt vymanil z tureckého vlivu a Káhira začala znovu získávát svůj ztracený lesk. Káhira se, díky značnému hospodářskému růstu země, začala rozrůstat o moderní čtvrti stavěné po vzoru evropských metropolí.


Zajímavých pamětihodností nabízí Káhira spoustu. Nachází se zde například nejslavnější káhirská mešita Al-Azhar z roku 970, nejstarší stále fungující univerzita na světě z roku 988, která si dodnes zachovává pověst nejdůležitějšího střediska zabývajícího se studiem a výkladem islámu, islámského práva a výukou klasické arabštiny. Za návštěvu také stojí největší bazar Afriky Chán al-Chalílí, pevnost Citadela, kde se nachází Alabastrová mešita nebo egypstké národní vojenské muzeum. Egyptské muzeum nabízí rozsáhlou sbírku 130 tisíc různých exponátů od soch až po drobné šperky představující historii starověkého Egypta. Islámská Káhira je nejstarší částí Káhiry, kde se podél ulice al-Mu?izz li-Dín Alláh nachází většina z nepřeberného množství historických staveb jako je Hakimova mešita nebo mešita historický mamlúcký dům Bajt Suhajmí. Od roku 1979 je Islámská Káhira na seznamu UNESCO. Kdo chce shlédnout Káhiru z ptačí perspektivy, může navštívit 186 m vysokou televizní a vyhlídkovou Káhirskou věž. Íbn Tulúnova mešita je nejstarší funkční káhirská mešita vystavěná mezi lety 876 a 879 n.l. Vedle ní se nachází Gayer-Andersonovo muzeum uchovávající množství orientálních sbírek nejen z islámského světa, ale i Dálného východu, které shromáždil britský vojenský lékař John Gayer-Anderson. nebo třeba na jih až do Helwánu a pak taxíkem na pyramošky v Sakkaře.

Tipy na zájezdy - Káhira - hlavní město Egypta

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz

Tipy na zájezdy - Egypt