Další fotografie

Cork -

Reklama

Irsko - Cork

Cork -

Cork je druhé největší město Irské republiky. Podle sčítání z roku 2006 zde žije 119 143 obyvatel. Název města je odvozen od irského slova corcach, což v překladu znamená bažinaté místo. Bažina se táhne podél břehů řeky Lee. Jižně od města se nachází jedno z největších letišť v zemi. Město je i administrativním centrem hrabství Cork.

Město se rozkládá na několika ostrovech nedaleko ústí do moře, což mu umožňuje fungovat i jako přístavní město. Městem protéká řeka Lee. Centrum města má historický charakter, i když se zde vyskytují moderní budovy. Obyvatelé Corku sami své město zvou jako opravdové hlavní město Irska. Město má kontinentální charakter, jelikož zde jsou úzké uličky, vodní cesty a gregoriánská architektura. Hrabství Cork má také přezdívku hrabství rebelů, město je známo politickým rebelantstvím, (19. století - fenianské revoluční hnutí). Těmito náladami a bohémským duchem města je i ovlivněn každoroční jazzový festival.

Na svahu, severně od řeky Lee, se tyčí slavná dominanta města, kostel z roku 1722 - St. Anns Shandon. Charakteristické pro kostel jsou dvě fasády z vápence a dvě z červeného pískovce. Ve větru se nad věží otáčí korouhev ve tvaru lososa. Nepatrná odlišnost časového údaje na čtyřech cifernících věže vedla ke vzniku přezdívky "lhář se čtyřmi tvářemi". Za malý poplatek je možno po výstupu nahoru rozhoupat shandonské zvony.

Zajímavostí města je máselná burza - Butter Exchange Shandon Craft Centre. Začátek její působnosti se klade do roku 1770. Po přetřídění se odtud máslo vyváželo do celého světa. Speciální zakázkou pro toto máslo byly i britské námořní síly. Export 500 000 sudů másla přinášel městu značné bohatství. Burza byla uzavřena v roce 1924. V osmdesátých letech minulého století zde bylo otevřeno centrum pro různé umělce a řemeslníky, například brusiče křišťálu a tkalce.

Atmosféru městské věznice můžete nasát, vydáte- li se na dvacetiminutovou procházku směrem na západ. Zde, v nově rekonstruované věznici s nově upravenými celami, líčí audiovizuální projekce život vězňů v devatenáctém a dvacátém století, kteří museli přežít ve velmi špatných podmínkách a pohánět šlapací mlýn na mletí zrna. Po mírném prožití utrpení vězňů jistě neuškodí káva ve zdejší kavárně. Ta vás uschopní k prohlídce expozice Radio Museum Experience, která líčí vývoj rádia a rozhlasu v Irsku a na celém světě.

Tipy na zájezdy - Cork

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz

Tipy na zájezdy - Irsko

Hotel Ashling 3*, Dublin - letecky
Dublin - Dublin je pravděpodobně jediné evropské hlavní město, které se za posledních 20 let změnilo téměr k nepoznání. Je vyhledáván i pro svou kulturní specifičnost a krásné výlety. Dopřejte si tajuplnou historii, dechberoucí přírodu, originální zábavu. Můžete se projít bukovou alejí či přejít proslulý most Rope Bridge.

Termín: 31.12.2020 - 03.01.2021     Cena od: 19990 Kč

Irsko letecky (fly and drive)
Glendalough - Ideální program, pro ty z vás, kteří chtějí v Irsku vidět víc, než jen Dublin.

Termín: 08.07.2020 - 11.07.2020     Cena od: 13990 Kč

Irsko letecky (fly and drive)
Glendalough - Ideální program, pro ty z vás, kteří chtějí v Irsku vidět víc, než jen Dublin.

Termín: 16.09.2020 - 19.09.2020     Cena od: 12990 Kč

Hotel Sheldon Park 3*, Dublin - letecky
Dublin - čtvrť Temple bar

Dublin určitě stojí za návštěvu...

V tomto příjemném městě nedaleko moře můžete navštívit krásnou zoologickou zahradu, která nabízí zábavu pro děti i dospělé, oblíbený Phoenix Park, který je velký jako newyorský Central Park, Národní muzeum, známý pivovar Guinness, nebo nejvýznamnější katedrálu v zemi Katedrálu svatého Patrika. Dublin je město, kde to žije, každá čtvrť je něčím specifická, zde se rozhodně nebudete nudit.

Termín: 11.12.2020 - 13.12.2020     Cena od: 14290 Kč

Hotel Russel Court 3*, Dublin - letecky
Dublin, čtvrť Temple Bar - Dublin je plný kontrastů - tiché boční uličky ústí na výstavní hlavní třídy a tradiční hospůdky se střídají s módními nákupními centry. Díky atlantickým teplým proudům je v Dublinu celý rok velmi příjemně a díky tomu svádí Dublin k poznávání. Za návštěvu rozhodně stojí Guinness Storehouse, Temple Bar, Dublin Castle nebo např. Kilmainham Gaol.

Termín: 14.08.2020 - 16.08.2020     Cena od: 17590 Kč