Další fotografie

Reklama

Irsko - Rock of Cashel - impozantní pevnost na vápencové skále

Rock of Cashel -

Rock of Cashel, také známý jako Cashel of the Kings, je hrad v okrese Tipperary v Irsku, 10 km severně od města a hradu Cahir. Rock of Cashel je nádherně dochovanou pevností vypínající se na skále, vysoko čnící nad okolní krajinu.

Nejstarší a nejvyšší částí hradního komplexu je Kruhová věž přibližně z roku 1100. Je výborně zachovalá a vysoká 28 metrů. Nejcennější částí hradu je Cormacova kaple, vystavěná a vyzdobená v letech 1127 - 1134 v románském stylu. V roce 1134 byla vysvěcena. Katedrála, vybudována mezi roky 1235 - 1270, je bez postraních lodí s křížovým půdorysem, se středovou věží a na západní straně ukončena masivním obytným hradem.

Pevnost v hrabství Tipperary po tísice let sloužila jako symbol královské a kněžské moci. Do jedenáctého století zde sídlili munsterští králové, včetně nejvýznamnějšího krále Irska - Briena Boru. Roku 1101 král Murtagh O'Brien daroval vápencovou skálu, na které hrad stojí církvi. Církevní rozvoj trvá až do roku 1647, kdy jeho asi kolem tří tisíc obyvatel bylo zmasakrováno Cromwellovými vojsky. Následně opatství zůstalo opuštěné. Dnes se těší nesmírnému zájmu turistů, Cormacova kaple se totiž řadí k jedné s nejlépe zachovaných románských pamětihodností Irska.

Tipy na zájezdy - Rock of Cashel - impozantní pevnost na vápencové skále

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz

Tipy na zájezdy - Irsko