Další fotografie

Jerash - Jerash - cardo

Reklama

Jordánsko - Jerash - pompeje východu

Jerash - oválné fórum

Jerash nám odhaluje jedno z nejstarších a nejzachovalejších římských měst na Středním východě. Právem se tedy Jerashi přezdívá "Pompeje východu". Odhalování římských archeologických pozůstatků zde začalo ve 20. letech 20. století a podle odborníků bylo z města odkryto zatím pouhých 10 %.

Jerash bylo městské středisko a patřilo k seskupení deseti měst zvaného Dekapole. Díky svému umístění na obchodní cestě mezi Arabským poloostrovem, Středomořím a Sýrií mohlo město úspěšné vzkvétat. Po zmocnění Petry Trianem bylo město, díky dalšímu rychlému rozvoji, na vrcholu slávy. V 8. století však bylo město vážně poničeno při mnoha zemětřeseních a později i četnými křížovými výpravami.


Vstup do města představuje Hadriánův oblouk, jež byl postavený na počest římského císaře. Z dalších památek zde můžeme vidět hipodrom, Diův chrám nebo divadlo pro 5 000 návštěvníků. Největší turistickou atrakcí je zde však Oválné fórum asymetrického tvaru se 160 jónskými sloupy a cardo, což je krásná, asi 600 m dlouhá dlážděná ulice. Oválné fórum bylo nejvýznamnějším bodem ve městě a sloužilo jako náměstí. Dále stojí za návštěvu chrám bohyně Artemis nebo komplex tří kostelů zasvěcených sv. Kosmovi a Damiánovi, sv. Janu Křtiteli a sv. Jiří. V tomto komplexu můžeme obdivovat krásně propracované podlahové mozaiky.

Tipy na zájezdy - Jerash - pompeje východu

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz

Tipy na zájezdy - Jordánsko