Další fotografie

Mrtvé moře - Mrtvé moře -

Reklama

Jordánsko - Mrtvé moře - unikátní slané jezero

Mrtvé moře -

Mrtvé moře je unikátní slané bezodtokové jezero a nachází se na hranicích Jordánska a Izraele. Je to nejníže položená vodní plocha na Zemi a leží 400 m pod úrovní hladiny moře. Jeho délka je 75 km, šířka se pohybuje v rozmezí 3 až 18 km a hloubka dosahuje místy až 365 metrů. Hlavním přítokem je řeka Jordán.

Díky tomu, že Mrtvé moře nemá žádný odtok, se z něj voda v největším množství uvolňuje formou páry do okolního horkého vzduchu a v této oblasti tak dochází ke zvýšené koncentraci důležitých solí a minerálů. To proměnilo okolí moře ve světoznámé a vyhledávané lázně. Je to oblast s vysokou sluneční aktivitou (je zde 330 slunečních dnů v roce), malým množstvím srážek, minimálním množstvím ostrého ultrafialového záření a průměrnou roční teplotou 22-24°C.


Mrtvé moře je nejslanějším mořem na světě. Jeho voda je tak slaná, že udrží člověka na hladině bez vlastního úsilí. Díky vysokému obsahu solí ve vodě není v moři žádný život - kromě 11 druhů vysoce specializovaných mikroorganismů. Mrtvé moře obsahuje více než 30% minerálů, což je 10x více než jiná moře. Vysoká koncentrace minerálů má blahodárný účinek při léčbě kožních nemocí - lupenky, ekzémů, akné nebo při léčbě revmatických a respiračních problémů. Pouštní klima má za následek neustálé vypařování vody a tak se Mrtvé moře stále zmenšuje, přičemž solí v něm přibývá. Složení soli z Mrtvého moře je charakteristické vysokým obsahem některých minerálů, především solí hořčíku, draslíku, vápníku, bromu a dalších. Koncentrace minerálů stimuluje metabolické funkce v buňkách a podporuje tak regeneraci nebo-li obnovu buněk.


Na některých místech pobřeží vytvořila voda nánosy bahna, které má blahodárné účinky na lidský organismus, zejména relaxační a bolest tlumící účinky. Toto bahno má celou řadu aplikací, jeho výhodou je okamžité působení a dlouhodobý účinek. Jsou prokázány jeho pozitivní účinky při terapii nemocí pohybového aparátu, různých druhů ekzémů a lupenky.

Tipy na zájezdy - Mrtvé moře - unikátní slané jezero

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz

Tipy na zájezdy - Jordánsko