Reklama

Kypr - poznávací a pobytové zájezdy s CK SLAN tour

Kypr, oficiálním názvem Kyperská republika je euroasijský ostrovní stát nacházející se ve východní části Středozemního moře, východně od Řecka, jižně od Turecka, západně od Sýrie a severně od Egypta.

Jde o třetí největší ostrov ve Středozemním moři a významnou turistickou destinací. Kypr byl zakládajícím členem Hnutí nezúčastněných zemí. Od 1. května 2004 členem Evropské unie, 1. ledna 2008 se připojil k eurozóně.

V roce 1974 po jedenácti letech střetu mezi komunitami kyperských Řeků a Turků provedli kyperští řečtí nacionalisté vojenský převrat. Členové Řecké vojenské juty navíc prosazovali sjednocení ostrova s pevninským Řeckem. Na tuto situaci reagovalo Turecko invazí a okupací severní části ostrova, která vedla k rozdělení ostrova a ustanovení Severokyperské turecké republiky.

Kyperská republika má de jure svrchovanost nad celým ostrovem a přilehlými vodami s výjimkou vojenských základen Akrotíri a Dekéleia patřících Spojenému království. De fakto je pod správou Kyperské republiky kolem 59 % ostrova. Kypr je třetím největším ostrovem Středozemního moře, po italských ostrovech Sicílie a Sardinie. Svojí rozlohou je 81. největší ostrov. Ze západu na východ měří 240 kilometru a široký je 100 kilometrů. Od tureckého území jej odděluje 75 kilometrů moře. Ostrov se nachází mezi 34° a 36° severní šířky a 32° a 35° východní délky.

Přes moře země sousedí se Sýrií a Libanonem od kterých je vzdálena 105 respektive 108 kilometrů. Od Izraele je ostrov vzdálen 200 kilometrů a od Egypta jej odděluje 380 kilometru moře. Od Řeckého Rhodosu je Kypr vzdálen 400 kilometrů a od pevninského Řecka 800 kilometrů.

Fyzickému reliéfu ostrova dominuje pohoří Troodos a menší Kyrénský hřeben, menší rozlohu mají centrální roviny. Pohoří Troodos pokrývá většinu jižní a západní částí ostrova a celkově tedy zabírá více jak polovinu jeho rozlohy. Nejvyšší bod Kypru je Olympos, vysoký 1952 metrů, který se nachází v centrální části pohoří. Kyrénský hřeben se rozkládá kolem severního pobřeží ostrova, zabírá celkově menší plochu a jeho maximální výška nepřesahuje 1024 metrů.

Z geopolitického hlediska je ostrov rozdělen na čtyři hlavní segmenty. Kyperská republika zabírá dvě třetiny ostrova (59,74%). Severovýchodní třetinu ostrova zabírá Severokyperská turecká republika (34.85%). Třetím segmentem je Spojenými národy spravovaná nárazníková zóna nazývaná Zelená linie. Čtvrtým územím jsou britské základny Akrotiri a Dhekelia.

Tipy na zájezdy - Kypr

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz