Další fotografie

Nikósie - Arcibiskupský palác Nikósie - mešita Selimiye

Reklama

Kypr - Nikósie - hlavní město Kypru

Nikósie -

Nikósie je hlavní a rovněž i největší město Kypru. Je jeho přirozenou metropolí a najdeme ho zhruba v centrální části ostrova na řece Pedios. Metropole je však rozdělena od roku 1974 na jižní řeckou a severní tureckou část, které jsou od sebe odděleny demilitarizovanou zónou spravovanou OSN, kterou lze překročit na dvou hraničních přechodech. Řecká část města má kolem 200 000 obyvatel, turecká část kolem 84 000 obyvatel. Turecká část města je rovněž metropolí Severokyperské turecké republiky, kterou však uznává pouze Turecko.

Co se týká historických památek, není Nikósie nijak bohatá. I přesto se však najde pár objektů, které zde stojí za vidění. V řecké části se jedná o ortodoxní katedrálu Ágios Yannis (Svatého Jana), kde jsou vysvěcováni kyperští arcibiskupové a její vnitřní výzdoba nám připomíná fakt, že v roce 431 se kyperská církev stala první samostatnou celonárodní církví na světě. Dále se vyplatí shlédnout pomník Svobody zobrazující Bohyni svobody, městské hradby, které zrekonstruovali Benátčané těsně před vpádem Turků v polovině 16. století, minaret mešity Omerye a nebo Národní archeologické muzeum, kde lze vidět archeologické nálezy z celého Kypru.


V turecké části byste neměli vynechat návštěvu katedrály sv. Sofie, což je gotická katedrála přeměněná v roce 1571 na Selimovu mešitu. Její přestavba byla poměrně jednoduchá - kostelní věže byly nahrazeny minarety a vše křesťanské bylo zničeno a následně nahrazeno strohou výzdobou kaligrafií. V této části ještě stojí za vidění bedesten, což je bývalý trh s textilem.

Tipy na zájezdy - Nikósie - hlavní město Kypru

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz

Tipy na zájezdy - Kypr