Další fotografie

Paphos - archeologické naleziště Paphos - pevnost Paphos - Královské hrobky

Reklama

Kypr - Paphos - místo slavných mozaiek

Paphos - jedna z mozaiek

Paphos je turistické středisko na jihozápadním okraji Kypru. Je známé především svými vykopávkami odhalujícími kouzelné mozaiky ze 3. až 5. století. Přístavu dominuje pevnost, místo zastavení Richarda Lví srdce. Celé město patří na seznam UNESCO. Místní vykopávky nám naznačují dějiny města. První zmínky o tomto místě nacházíme kolem r. 320 př.n.l. jako Néa Paphos.

Město nemá téměř žádné pláže a tak se jeho návštěva doporučuje hlavně milovníkům historie, kteří si zde přijdou rozhodně na své. Nejlákavější turistickou atrakcí města jsou slavné paphorské mozaiky, které byly objeveny roku 1962. Odkryto zde bylo několik římských budov, z kterých zbylo jen základové zdivo. Mezi nejznámější domy patří Aeonův dům, kde mozaiky pocházejí z 4. století. Dalším z význačných domů je Théseův dům, který ukrývá dvě ústřední mozaiky, přičemž každá ovšem pochází z jiné doby - jedna je ze 3. století a druhá z 5. století. Největším domem je však Dionýsův dům, který ukrývá největší počet mozaiek. Mozaiky se zde dotýkají témat jako jsou víno, milostné vztahy nebo zvířecí říše.


Dále lze doporučit návštěvu Královských hrobů na západním okraji města. Hrobky zde pochovaných bohatých lidí pocházejí ze 3. století př. n. l. Ač se z obytných domů v této oblasti nezachovalo téměř nic, za to nám archeologický komplex dává možnost nahlédnout do propracovaného pohřebního systému. Najdeme zde podzemní paláce nebo podzemní hrobky vytesané do skály. Jistě se ještě vyplatí návštěva Sarandá Kolónes, což je zřícenina křižácké pevnosti. Ta pochází z konce 12. století a k jejímu zničení došlo zemětřesením v následujícím století. Zážitkem je také procházka přístavní promenádou, která začíná u přístavní pevnosti vybudované na místě křižácké pevnosti a to Turky v roce 1582. Z tohoto místa se nám pak naskýtá nádherný výhled na celý Paphos.

Tipy na zájezdy - Paphos - místo slavných mozaiek

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz

Tipy na zájezdy - Kypr