Další fotografie

Troodos - Troodos - jedna z horských vesniček

Reklama

Kypr - Troodos

Troodos -

Troodos je kyperské pohoří dosahující téměř 2 000 m n. m. Za jasného dne můžete z jeho vrcholků spatřit téměř jakoukoliv část Kypru. V zimě je zde dokonce možné i lyžovat. Pohoří se nachází přibližně hodinu jízdy od pobřeží ostrova.

Po svazích pohoří jsou rozesety horské vesničky s tradiční kamennou architekturou a staletým způsobem života. Na horských hřbetech najdeme zase spoustou chodníků vedoucí skrze borovicové lesy. Návštěvníci v této oblasti mohou pozorovat nejen spoustu ptáků a divoké květeny, ale zároveň navštívit byzantinské kostely nebo staré kláštery skryté v horských údolích.


Nejdůležitější horská střediska jsou Troodos (1 920 m n.m.), Prodromos (1530 m n.m.) nebo Platres (1230 m n.m.). Okolí Troodosu má velmi dobře značené cesty a přístup sem je možný prakticky ze všech významných kyperských míst. Velmi oblíbená je zdejší oblast Pitsillia, kterou najdeme východně od Troodosu. Pro tuto lokalitu je typická výroba uzené šunky, klobásek, ale hlavně "sujuko", které se vyrábí ze šťávy hroznů a oříšků. Pro lyžaře je, ve zdejší lyžařské sezóně od ledna do března, nejdůležitější středisko Mount Olympos (1 951 m n.m.). kde jsou jim k dispozici 4 vleky.


Na jaře určitě stojí za návštěvu vesnice Kakopetria a Galata, kde naleznete tisíce rozkvetlých jabloní. Jižní svahy pohoří jsou využívány k pěstování vína a z míst jako je Krasochoria nebo Omodos pocházejí nejlepší kyperská vína. Mezi největší turistické atrakce zde však patří kostely a kláštery. Zdejší byzantinské ikony a fresky patří mezi opravdové umělecké a kulturní poklady. Nejvýznamnější jsou kláštery Machairas a Trooditissa či kostel Agios Nicholaos tis Stegis. Řadu kostelů najdeme na seznamu UNESCO. Za všechny můžeme jmenovat např. Agios Ioannis Lampadistis nebo Panagia tou Araka. Zajímavou je také oblast blízko Kykkosu, odkud je možné vyrazit po stezkách do Údolí cedrů, které obsahuje na 200 000 těchto stromů. Oblast je domovem i pro vzácné kyperské muflony, jedinečná chráněná zvířata. Turistické stezky zde měří obvykle od třech do devíti kilometrů.

Tipy na zájezdy - Troodos

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz

Tipy na zájezdy - Kypr