Reklama

Libye - poznávací a pobytové zájezdy s CK SLAN tour

Libye je arabský stát v severní Africe u Středozemního moře. Jejími sousedy jsou Egypt, Súdán, Čad, Niger, Alžírsko a Tunisko.

Jméno státu má původ ve starořeckém mýtu o Libyi. V roce 2011 zde proběhla občanská válka mezi stoupenci Kaddáfího džamáhíríje a povstalci zastupovanými Národní přechodnou radou a podporovanými NATO. Válka skončila vítězstvím povstalcům. Libye se rozkládá na 1 759 540 kilometrech čtverečních, což z ní činí 17. nejrozlehlejší zemi na světě. Je tak rozlohou zhruba třikráte větší nežli Francie, a jen o něco menší nežli Indonésie. Její poloha se nachází mezi 19° a 34° severní šířky, 9° a 26° východní délky.

Ze západu sdílí hranici s Tuniskem a Alžírem, na severu tvoří přirozenou hranici středozemní moře, východní hranice sdílí s Egyptem, na jihu pak sousedí se Súdánem, Nigerem a Čadem. Její severní pobřeží o délce 1770 kilometrů je pak nejdelším pobřežím kteréhokoliv státu Středomoří.

Většinu území zabírá Libyjská poušť, podnebí je povětšinou suché, pouštní, pobřežní oblasti pak mají mírnější středomořské klima. Mohou se objevovat písečné bouře, na území Libye lze nalézt i pouštní oázy.

Po získání nezávislosti v roce 1951 byla Libye federací 3 historických zemí: Tripolsko na severozápadě, Kyrenaika na východě a Fezzān na jihu. Federativní uspořádání bylo zrušeno v roce 1963.

Na starších mapách je možné najít správní členění na 9 oblastí o průměrné rozloze 195 504 km² (více než např. Řecko). Na webu se lze v současné době nejčastěji setkat s dělením na 25 baladijat (jednotné číslo baladija (بلدية); překládá se obvykle jako obec, i když průměrné rozloze 70 382 km² (jen o trochu méně než Česko) by slušel alespoň výraz okres).

Podle různých nepotvrzených zpráv mohlo být toto členění nahrazeno členěním na 1500 menších obcí (communes; článek v tisku, 1992) nebo naopak na 13 krajů (CIA World Factbook, 2001). Ve skutečnosti nové členění zahrnuje 34 obcí zvaných ša'bīja (شعبية) a zavedeno bylo zřejmě v roce 2002 (newsletter standardu ISO 3166-2 z 5.9.2003, kde se změna projevuje, se odvolává na zprávu francouzského velvyslanectví v Libyi z předcházejícího roku).

Ve skutečnosti nové členění Libye zahrnuje 34 obcí zvaných ša'bīja (شعبية) a zavedeno bylo zřejmě v roce 2002 (newsletter standardu ISO 3166-2 z 5.9.2003, kde se změna projevuje, se odvolává na zprávu francouzského velvyslanectví v Libyi z předcházejícího roku).

Tipy na zájezdy - Libye

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz