Další fotografie

Ghadames - Ghadames - Ghadames -

Reklama

Libye - Ghadames - město Tuarégů

Ghadames -

Ghadames je město, které se rozkládá v oáze na západě Libye. Nalézá se asi 550 km na jihozápad od Tripolisu, velmi blízko hranic z Alžírskem a Tuniskem. Jeho stará část se nachází na seznamu UNESCO. Obyvatelstvo oázy tvoří asi 7 000 berberských Tuarégů.

První záznamy o městě Ghadames existují z římské doby, kdy město střídavě obsazovaly skupiny vojáků. V 6. století bylo město sídlem biskupa. V průběhu 7. století pak město ovládli muslimští Arabové. Ghadames byl dlouhá staletí důležitou obchodní stanicí pro transsaharský obchod, jeho význam však v 19. století ochabl. Zajímavostí je, že původně bylo obyvatelstvo staré části města, která je dodnes obklopené hradbami, rozděleno na 7 klanů. Každý klan pak obýval vlastní čtvrťa každá z těchto sedmi částí města měla vlastní náměstí. V roce 1970 však vláda postavila nové domy mimo starou část města.


Staré město je výborně zachované a jeho návštěva jistě patří k nejsilnějším zážitkům, jaké lze v Africe získat. Je to labyrint 2-3 patrových bíle hlíněných domů, mešit a nádvoříček. Mnoho uzounkých uliček je shora krytých, aby stín udržoval přijatelnou teplotu. Pod domy pak protéká voda a z jejich střech je krásný výhled na okolní palmové háje. Některé domy jsou dokonce otevřeny k prohlídce. Asi 30 km před městem se nacházejí v poušti malá jezírka.

Tipy na zájezdy - Ghadames - město Tuarégů

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz

Tipy na zájezdy - Libye