Další fotografie

Hrad Vianden - Hrad Vianden - vesnička pod hradem

Reklama

Lucembursko - Hrad Vianden - lucemburský Karlštejn

Hrad Vianden -

Hrad Vianden byl vybudován mezi jedenáctým a čtrnáctým stoletím na místech bývalé římské pevnosti a řadí se mezi nejkrásnější románsko-gotické hrady Evropy. Patřil vlivnému rodu z Viandenu, s vazbami na německý císařský dvůr, později se vystřídali majitelé větve Nassauské a Oranžské.

Vianden je také rodištěm českého krále Jana Lucemburského, který se v roce 1310 stal hrabětem v Lucembursku a sňatkem s Eliškou Přemyslovnou se poté stal českým králem. Lucembursko se tak od roku 1310 stalo součástí českého státu. Jan Lucemburský je i dnes historicky populární postavou v Lucembursku a je velmi vážen, podobně jako jeho syn Karel IV. v České republice.


Vianden patřil velkoknížecí rodině až do roku 1977, kdy jej darovali státu. Od té doby prošel rozsáhlou vnější i vnitřní rekonstrukcí. Pro svou malebnost je často vyhledáván nejen turisty, ale i hollywoodskými filmaři. Přístupný je celoročně. Z hradu se naskýtá překrásný výhled na středověké městečko Vianden, které si v minulosti velmi oblíbil francouzský spisovatel Victor Hugo. Jeho návštěvy připomíná místní muzeum i kopie busty od Rodena na nábřeží řeky Our.

Tipy na zájezdy - Hrad Vianden - lucemburský Karlštejn

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz

Tipy na zájezdy - Lucembursko