Další fotografie

Šoproň - Šoproň - sloup nejsvětější trojice

Reklama

Maďarsko - Šoproň - perla západního Maďarska

Šoproň -

Šoproň je nejen nejbohatším, ale i nejromantičtějším městem Maďarska. Nejbohatším díky své poloze na hranicích s Rakouskem a v blízkosti okouzlujícího Neziderského jezera. Nejromantičtějším proto, že se mu vyhnula turecká vojska táhnoucí na Vídeň a osmanská nadvláda vůbec.

Oblast dnešního města byla obydlena už ve 4. až 5. tisíciletí před Kristem. V 1. století n. l. původní keltskou osadu osídlili Římané. Velký rozkvět města nastal ve 13. století, kdy se Šoproň stala královským městem. O nadvládu nad městem sváděli dlouhá léta boj Maďaři a Rakušané. Když po první světové válce na základě Trianonské smlouvy Uhersko ztratilo dvě třetiny svého území, obyvatelé Šoproně se vzepřeli osudu, který jim mocní přichystali. Uspořádali referendum, ve kterém rozhodovali, jestli zůstanou s "malým" Maďarskem anebo se připojí k bývalé části Maďarska zvané Burgenlandsko, která byla podle smlouvy postoupena Rakousku. Zvítězila první možnost. Od té doby se může Šoproň pyšnit přezdívkou "Nejvěrnější maďarské město" a 14. prosinec se zde každoročně bouřlivě oslavuje.


Nejen díky nepřítomné turecké nadvládě zde dnes můžeme najít perfektně zachované památky. O památky se tu totiž vždy pečovalo vzorně. V roce 1975 dokonce získala Šoproň mezinárodní ocenění za svůj program na ochranu pamětihodností.


Nejkrásnější pamětihodnosti se nacházejí ve Vnitřním městě. Tomu dominuje 60 metrů vysoká věž ze 12. století na náměstí Fó tér. Pokud si dáte práci a vystoupáte po točitých schodech na její vyhlídkový ochoz, nebudete litovat, protože se vám naskytne krásný pohled na spletité uličky starého města a při dobré viditelnosti možná v dálce uvidíte i Alpy. Věž je zajímavá tím, že je směsicí několika stylů - je postavena na zbytcích římské brány, střední část věže je postavena v románském slohu a vršek je barokní. Na náměstí Fó tér dále jistě upoutá vaši pozornost nádherný barokní Sloup nejsvětější trojice, ale především kostel Kecske templom (Kozí kostel). Ten pochází ze 13. století a byl místem korunovace králů a důležitých shromáždění. Na náměstí dále stojí spousta pozoruhodných gotických, renesančních a barokních domů. Za návštěvu také jistě stojí ulice Új utca, která patří k nejstarším a nejhezčím ulicím ve městě. Jsou v ní dvě další pozoruhodné stavby - Stará a Nová synagoga. Obě velkolepé židovské památky byly postaveny v dobách středověku a ve Staré synagoze dnes funguje muzeum.

Tipy na zájezdy - Šoproň - perla západního Maďarska

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz

Tipy na zájezdy - Maďarsko

Víkend v Budapešti - vlakem
Vlak ČD - Nabízíme vám možnost strávit příjemný víkend v městě na Dunaji. Budapešť nabízí řadu zajímavých míst i aktivit. Navíc, vydat se do tohoto města můžete netradičním způsobem - s trochou nostalgie se můžete vydat do metropole Maďarska vlakem.   

Termín: 03.07.2020 - 05.07.2020     Cena od: 4590 Kč

Víkend v Budapešti - vlakem
Vlak ČD - Nabízíme vám možnost strávit příjemný víkend v městě na Dunaji. Budapešť nabízí řadu zajímavých míst i aktivit. Navíc, vydat se do tohoto města můžete netradičním způsobem - s trochou nostalgie se můžete vydat do metropole Maďarska vlakem.   

Termín: 24.07.2020 - 26.07.2020     Cena od: 4590 Kč

Krátkodobý pobyt
Hotel Répce GOLD -

Hotel se nachází v sousedství hotelu Répce. Hotel Répce GOLD poskytuje komfortní ubytování.  V hotelu je posilovna, animační programy, salon pro hraní karet, bazén s vířivkou, lobby bar s možností obědů formou menu. Pohodlné je spojení průchozí chodbou s lázněmi. 

Termín: 22.10.2020 - 01.11.2020     Cena od: 2150 Kč

Rekreační pobyt
Hotel Répce -

Hotel je vhodný pro léčebné a rekreační pobyty.

Termín: 02.01.2020 - 23.12.2020     Cena od: 10850 Kč

Krátkodobý pobyt
Hotel Freya - Hunguest Hotel Freya se nachází v centru města Zalakaros, necelých 8 km od dálnice M7, v těsné blízkosti lázní.

Termín: 01.06.2020 - 01.07.2020     Cena od: 1390 Kč