Další fotografie

Berlín - Brandenburská brána Berlín - Reichstag Berlín - ulice Unter den Linden

Reklama

Německo - Berlín - hlavní město Německa

Berlín -

Berlín je městem a zároveň i spolkovou zemí Spolkové republiky Německo. Hlavním městem Německa se stal roku 1991 a od sjednocení Německa patří Berlín k největším městům v Evropě. V současnosti zde žije okolo 3,4 milionu obyvatel.

První zmínka o Berlínu pochází z roku 1244. O sedm let později se již stal vládním městem braniborských markrabí a kurfiřtů. V roce 1701 se stal Berlín hlavním městem Pruského království a 1871 hlavním městem nově založené Německé říše. Po druhé světové válce, kdy bylo město z velké části zničeno, byl Berlín rozdělen do čtyř sektorů a počátkem studené války se dostal do střetu konfliktů mezi vítěznými mocnostmi. Politické rozdělení města vyvrcholilo stavbou berlínské zdi 13. srpna 1961. Ta vydržela 28 let a po jejím pádu v roce 1989 se začala psát nová kapitola města. Začalo se bouřlivě stavět a budovat. Cílem radních bylo a stále je navrátit Berlínu jeho slávu z doby mezi světovými válkami. Má se stát opět bránou mezi západem a východem Evropy, přitažlivým místem pro podnikání, přehlídkou moderní architektury a v neposlední řadě také příjemným místem k žití. Město postupuje k cíli menšími, ale jistými kroky.

Zajímavá místa:


Ideální je začít s procházkou města v srdci Berlína, na náměstí Wittenberg. Každou sobotu se tu konají velké trhy. Určitě tu navštivte také druhý největší obchodní dům na světě Kaufhaus des Westens, který nabízí 60 tisíc metrů čtverečních prodejní plochy. Nenechte si ujít návštěvu zříceniny kostela Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche. Za návštěvu také stojí jedna z nejslavnějších berlínských ulic Kurfüstendamm, zvaná Ku-Damm, která stále , jakožo slavný bulvár, přitahuje turisty z celého světa. Pokud si na chvíli chcete odpočinout od ruchu velkoměsta, zahněte do Tiergartenu - 220 hektarů velkého parku. Lidé se sem chodí opalovat, hrát si s dětmi, setkávat se s přáteli a grilovat typický berlínský bratwurst. Parkem protékají řeka Spréva a také dřívější městské obranné kanály, které přímo v parku vytvářejí několik jezer. Uprostřed Tiergartenu se tyčí Siegessäule, vítězný sloup postavený v roce 1873 na paměť pruského vítězství nad Dánskem, Rakouskem a Francií. Na vrcholu je známá "Goldelse". Mezi jejími pozlacenými křídly seděli a shlíželi na město andělé ve filmu Wima Wenderse "Nebe nad Berlínem". Když vyjdete z Tiergartenu na jih, narazíte na budovu slavné Berlínské filharmonie. Je to jedna z architektonicky nejlepších staveb v Berlíně. Trochu se podobá cirkusovému stanu. Protože Berlínskou filharmonii dlouho dirigoval Herbert von Karajan, přezdívá se jí "Zirkus Karajani". Stavba pochází z roku 1963. Celý komplex dotváří ještě budova Kammermusiksaalu a Muzea hudebních nástrojů.

Postupimské náměstí
Bylo už na začátku 20. století nejrušnějším náměstím v Evropě. Bylo tu nádraží, podzemka i rychlodráha, jezdilo tu 26 tramvajových a pět autobusových linek. Stály tu hotely, kanceláře, obchody, španělské, maďarské, vídeňské, turecké kavárny a restaurace, zábavu nabízely kabarety i taneční lokály. V době rozděleného města se stalo pustinou. Po pádu zdi bylo rozhodnuto, že Postupimské náměstí se má opět stát jedním z center města. Vedle ohromného podzemního nádraží, stanic podzemní dráhy i S-Bahnu jsou dnes na povrchu supermoderní budovy světoznámých architektů Renza Piana, Hanse Kolhoffa nebo Helmuta Jahna.

Skleněná rozhledna
Nachází se v Reichstagu, sídle německého parlamentu. Stavba ztělesňuje historii německého státu. Postavena byla na konci 19. století, kdy byl německý císař donucen k jisté demokratizaci politického života. Budova parlamentu byla ne náhodou postavena zády ke Královskému paláci a císař Wilhelm II. ji označil za "císařskou opičárnu". V roce 1945 budovu dobyla Rudá armáda a nápisy rudoarmejců jsou dosud vidět na zdech obnoveného parlamentu. Symbolem Reichstagu je dnes skleněná kupole, která má být znamením otevřenosti, demokracie a ekologie. Jejím tvůrcem je sir Norman Foster. Kupole je volně přístupná. Shora je nádherný výhled na celé město. Uvidíte odtud například hotel Adlon, nejluxusnější hotel v Berlíně, nebo bankovní budovu amerického architekta Franka O. Gehryho, která z výšky připomíná plovoucí velrybu. Přehlédnout nemůžete ani Brandenburskou bránu. Jejím tvůrcem je Carl Gotthard Langhans a jedná se o dílo berlínského klasicismu z roku 1791. V době studené války se brána stala vojenským objektem, bedlivě střeženým armádou NDR.

Ulice Unter den Linden
Jedna z nejznámějších ulic města začíná hned za Brandenburskou bránou. Unter den Linden zažila procházky šlechty, nádherné kočáry, slavné kavárny, ale také boje, barikády a Hitlerovy parádemarše. Navštivte tu Neue Wache, kterou v roce 1818 navrhl nejslavnější berlínský architekt Schinkel. Původně to byla strážnice pro vojáky z nedalekého královského zámku. Dnes je to památník obětem války a vlády teroru. Přejdete přes most, u kterého staví turistické vyhlídkové lodě, a ocitnete se na ostrově muzeí, kde také stojí Berliner Dom - Berlínská katedrála. Přímo naproti ní je budova Paláce republiky a za ním berlínská Červená radnice s téměř 100 metrů vysokou věží. Když to vezmete přes park, dostanete se ke známé berlínské televizní věži, odkud je za pěkného počasí výhled až k Baltu.

Berlínská zeď.
Berlín chce být opět sjednoceným městem, takže pozůstatky berlínské zdi naleznete jen na několika místech. Kousek od Postupimského náměstí na Stresemannstrasse je zbytek i s vyhlídkovou terasou, ze které mohli Západoberlíňané nahlížet na druhou stranu. Za rohem v ulici Niederkirchner-strasse je zachován větší kus. Eastside-Galerie vytvořená umělci, kteří svá díla namalovali rovnou na symbol studené války, se táhne od nádraží Ostbahnhof až k mostu Oberbaum-brücke. Část zdi spolu s památníkem obětem, které zahynuly při pokusu o její překonání, najdete na Bernauerstrasse.

Tipy na zájezdy - Berlín - hlavní město Německa

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz

Tipy na zájezdy - Německo

Berlínské výstavy: Hildebrand Gurlitt
Berlín - Brandenburská brána

Sbírka obchodníka s obrazy Hildebranda Gurlitta se stala velkým uměleckým skandálem: v nenápadném bytě v mnichovském činžáku našla německá policie sedmdesát let po druhé světové válce 1500 obrazů světově proslulých moderních umělců. Je až neuvěřitelné, že sbírka v hodnotě miliard eur byla tak tak dlouho ukrývaná. Objevte s námi obrazy, které se zdály navždy ztracené a jejích autory byli takoví umělci jako Marc Chagall, Henri Matisse, Pablo Picasso, Franz Marc nebo Toulouse-Lautrec. Vůbec poprvé je v takovém rozsahu sbírka představena veřejnosti! Výstava potěší především zájemce o kubismus, surrealismus, expresionismus a klasickou modernu.

Reprezentativní výstava Archeologie v Německu představí veřejnosti unikátní objevy, které zaujaly pozornost celého světa. Vydáme se do světa dávných Římanů a Germánů, budeme obdivovat poklady starých Keltů a pohlédneme i do tajemství dávných astronomů, kteří ve střední Evropě zkoumali hvězdy v době, kdy se v Anglii stavěl Stonehege. Výstava má být mistrovskou ukázkou toho, jak mohou být prezentovány archeologické poklady.

Pro zájemce možnost návštěvy Pergamon a jeho panoráma, který představuje dokonalou rekonstrukci antického města i se slavným Pergamonským oltářem.
Termín: 10.11.2018 - 10.11.2018     Cena od: 1200 Kč

Pasov s výletem křišťálovou lodí
Křišťálová loď -

ZÁVĚREČNÁ PLAVBA DO ZIMNÍHO RÁJE


Jen krátce při průjezdu městem zahlédnete jeho působivou atmosféru  na soutoku tří řek a pamětihodnosti uvnitř barokního historického jádra, mezi nimiž vyniká především dóm sv. Štěpána, vystavěný ve stylu vrcholného italského baroka s patrně největšími varhanami na světě (17 388 píšťal), Dolní a Horní hrad, původně pozdně gotickou radnici a další.


Absolvujte rozloučení s plavební sezonou při 5-hodinové plavbě po Dunaji do Linzu křišťálovou lodí. Inspirace pro vybavení pochází z bavorsko-rakouského Podunají a z mýtu o vodní panně Ise. Při přestavbě lodi byl kladen důraz na elementy vody a křišťálu. Četné atrakce na palubě dělají návštěvu lodi jedinečným zážitkem, uvidíte zde překrásné křišťálové lustry, vodní fontány tryskající vodu, schodiště ve tvaru harfy lemované stříbrným zábradlím, které je taktéž zdobené křišťály Swarovski. Zažijte výlet luxusní lodí do zimního ráje. Během sezóny z Passau do Linzu naleznete na palubě kouzelnou atmosféru a vychutnáte si lodní speciality. Plavba je s výkladem průvodce. Vstupenku na loď je nutné zarezervovat při zakoupení zájezdu ! Po absolvování plavby je krátká procházka v centru Lince.

Termín: 29.10.2018 - 29.10.2018     Cena od: 890 Kč

Bayern Mnichov, Liga mistrů
Bayern Mnichov - Nabídka vstupenek na utkání Bayernu Mnichov v lize mistrů.

Termín: 07.11.2018 - 07.11.2018     Cena od: 5590 Kč

Umění na Zlaté stezce
Prachatice -

Prachatice, Vimperk, Kašperské Hory a Pasov.

Zlatá stezka byla v pozdním středověku hlavní obchodní cestou, která spojovala České království s Bavorskem a Rakouskem. Sůl, hlavní předmět obchodu, byla získávána v okolí Salzburgu, po řece Innu dovezena do Pasova, pak dál na koních převezena do Prachatic a odtud distribuována formany až do Prahy. V polovině 16. století přicházelo do Prachatic se zbožím až 1200 soumarských koní týdně! Do Vimperku ústila druhá větev Zlaté stezky. Z iniciativy Karla IV. se směrem na Kašperské hory otevřely další dvě cesty z Bavorska a k jejich ochraně byl vybudován i pevný hrad Kašperk. Šlo o třetí větev Zlaté stezky a o Zlatou cestu, která původně měla spojovat Benátky s Prahou. Do Čech se těmito cestami přivážela nejen sůl, ale také víno, sukno, jižní plody, koření, sečné zbraně, surové železo a další zboží. Z Čech se naopak vyváželo v Pasově velmi žádané obilí, dále slad, sádlo, chmel, med, máslo, sýry, vlna, kůže, pivo, pálenka a ryby. A po Zlaté stezce a Zlaté cestě se převážela i významná sochařská a malířská díla, oltáře pasovského Monogramisty IP pro Prahu a pro Zdeňka Lva z Rožmitálu. Opačným směrem do Rakouska a Bavorska mohl vyvážet svoje díla Zvíkovský mistr, významná osobnost pozdně gotického sochařství v jihozápadních Čechách.

Termín: 12.10.2018 - 14.10.2018     Cena od: 3490 Kč

Bayern Mnichov, Bundesliga, vstupenky
Bayern Mnichov - logo

Nabídka vstupenek na domácí utkání FC Bayern Mnichov.

Termín: 16.03.2019 - 16.03.2019     Cena od: 5390 Kč