Další fotografie

jezero Titicaca - jezero Titicaca -

Reklama

Peru - Titicaca - největší vyskohorské jezero na světě

jezero Titicaca -

Jezero Titicaca nalezneme v Centrálních Andách, konkrétně na Altiplanu, což je náhorní plošina And. Západní část jezera patří Peru, východní část Bolívii. Jde o největší jezero v Jižní Americe a zároveň největší vysokohorské jezero na světě. Primát drží jezero i v podobě nejvýše položeného jezera na Zemi, kde se provozuje komerční lodní doprava - leží v nadmořské výšce 3821 m.

Jezero je 194 km dlouhé a maximálně 65 km široké. Průměrná hloubka je 140 až 180 m, maximální hloubka je 304 m. Do jezera přitéká více než 25 řek, největší z nich je Ramis. Teplota povrchové vody uprostřed jezera je stálá mezi 11 až 12 °C. U břehu teplota velmi kolísá a dokonce se v létě v noci zálivy a pobřežní části pokrývají ledem.


Nejvýznamnější město a přístav na břehu jezera je Puno, které leží v Peru a je spojené železnicí s přístavem Mollendo na břehu Tichého oceánu. V jezeře je také mnoho velkých a malých ostrovů, na kterých se nachází pozůstatky kultury Inků. Jedním z těchto ostrovů je Isla del Sol - Ostrov slunce. Ten nabízí řadu historických památek. Jde například o dvoupatrový Inkův palác, kostel Iglesia de San Antonio nebo muzeum Marka Pampa. Dalším zajímavým ostrovem je ostrov Amantani, na kterém žije kolem 800 kečuánských rodin v 6 vesničkách. Na jezeře se kromě ostrovů přírodních nachází také umělé ostrovy.

Tipy na zájezdy - Titicaca - největší vyskohorské jezero na světě

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz

Tipy na zájezdy - Peru