Další fotografie

Malbork - Malbork -

Reklama

Polsko - Malbork - největší středověký hrad Evropy

Malbork -

Cihlový hrad Malbork je bývalým sídlem velmistra křižáckého řádu, a dnes je největší středověkou stavbou toho druhu v Evropě. Objekt je zapsán na seznamu UNESCO.

Stavba hradu započala ve druhé polovině 13. století. Nejdůležitějším stavebním materiálem, použitým pro stavbu hradu byla cihla "Zendrowka". Stavba celého hradu byla dokončena před rokem 1300. Po své výstavbě nebyl hrad nikdy dobyt. Do polských rukou se dostal až v roce 1457, kdy jej od posádky, která dlouho nedostala žold, odkoupil král Kazimír Jagellonský za tehdy nevídanou cenu - 6 tun zlata. V polských rukách zůstal až do roku 1772, kdy se dostal do rukou Prusů. Těm sloužil jako vojenské skladiště, kanceláře a byla v něm umístěna tkalcovská manufaktura. Hrad postupně chátral, začal však být opravován kolem roku 1804. Za II. světové války obsadila hrad německá armáda a gestapo. Při osvobození v roce 1945 byl zničen prakticky celý horní a střední zámek, zůstala zachována jen část zámku dolního. Po roce 1945 byla zahájena rozsáhlá oprava, která ale není dodnes dokončena. Za více než 50 let prací se podařilo zrekonstruovat skoro celý hrad, pouze kaple v Horním hradu se již rekonstruovat zřejmě vůbec nebude.


Celý hrad je tvořen třemi opevněnými částmi. Dolní hrad sloužil jako hospodářské zázemí, konírny, ubytovny rytířů nebo sluhů. Ve Středním hradě byl umístěn Palác velmistrů, reprezentační místnosti, kancelář řádu, jídelna hostí. Horní hrad pak obsahoval kapitulář - místo zasedání řádového konventu, kostel Nejsvětější Panny Marie, špitál, zásobárnu, studnu a další prostory pro ubytování vzácných návštěv. Hrad je obklopen pásy opevnění s mnohými baštami a branami. Palác velmistra je pak špičkovým úspěchem pozdní dvorské gotiky. Reprezentativní letní refektář je nejkrásnějším interiérem hradu.

Tipy na zájezdy - Malbork - největší středověký hrad Evropy

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz

Tipy na zájezdy - Polsko

Rekreační pobyt
Hotel Polonia - Kudowa Zdrój Pobyt se snídaní.

Termín: 05.04.2020 - 03.10.2020     Cena od: 1550 Kč

Rekreační pobyt
Dom Ewa Medical & SPA -

Pobyt s polopenzí.


Termín: 28.09.2020 - 01.11.2020     Cena od: 1190 Kč

Krakov
Krakow - Krakov - klenot mezi polskými městy. Navštívíte Královský zámek Wawel, židovskou čtvrť Kazimierz, čeká vás solný důl Vělička, Kalwaria Zębrzydowska i kouzelná příroda Ojcowského NP.

Termín: 25.09.2020 - 28.09.2020     Cena od: 5490 Kč

Wroclaw a zámek Książ
Vratislav - ostrov Tumski - Jednodenní autokarový zájezd do polského Slezska a na zámek Książ
Možná jste už někdy slyšeli o Vratislavi. Také jste možná už slyšeli o polské Wrocławi. Ať už jste o tomto městě slyšeli v českém či polském překladu, zajisté to bylo v souvislosti s historií a architekturou. Wrocław totiž platí za hlavní historické město Slezska, což je polský region, který je nám Čechům velmi blízký.

Termín: 16.05.2020 - 16.05.2020     Cena od: 950 Kč

Krakov
Krakow - Krakov - klenot mezi polskými městy. Navštívíte Královský zámek Wawel, židovskou čtvrť Kazimierz, čeká vás solný důl Vělička, Kalwaria Zębrzydowska i kouzelná příroda Ojcowského NP.

Termín: 03.07.2020 - 06.07.2020     Cena od: 5490 Kč