Další fotografie

Malbork - Malbork -

Reklama

Polsko - Malbork - největší středověký hrad Evropy

Malbork -

Cihlový hrad Malbork je bývalým sídlem velmistra křižáckého řádu, a dnes je největší středověkou stavbou toho druhu v Evropě. Objekt je zapsán na seznamu UNESCO.

Stavba hradu započala ve druhé polovině 13. století. Nejdůležitějším stavebním materiálem, použitým pro stavbu hradu byla cihla "Zendrowka". Stavba celého hradu byla dokončena před rokem 1300. Po své výstavbě nebyl hrad nikdy dobyt. Do polských rukou se dostal až v roce 1457, kdy jej od posádky, která dlouho nedostala žold, odkoupil král Kazimír Jagellonský za tehdy nevídanou cenu - 6 tun zlata. V polských rukách zůstal až do roku 1772, kdy se dostal do rukou Prusů. Těm sloužil jako vojenské skladiště, kanceláře a byla v něm umístěna tkalcovská manufaktura. Hrad postupně chátral, začal však být opravován kolem roku 1804. Za II. světové války obsadila hrad německá armáda a gestapo. Při osvobození v roce 1945 byl zničen prakticky celý horní a střední zámek, zůstala zachována jen část zámku dolního. Po roce 1945 byla zahájena rozsáhlá oprava, která ale není dodnes dokončena. Za více než 50 let prací se podařilo zrekonstruovat skoro celý hrad, pouze kaple v Horním hradu se již rekonstruovat zřejmě vůbec nebude.


Celý hrad je tvořen třemi opevněnými částmi. Dolní hrad sloužil jako hospodářské zázemí, konírny, ubytovny rytířů nebo sluhů. Ve Středním hradě byl umístěn Palác velmistrů, reprezentační místnosti, kancelář řádu, jídelna hostí. Horní hrad pak obsahoval kapitulář - místo zasedání řádového konventu, kostel Nejsvětější Panny Marie, špitál, zásobárnu, studnu a další prostory pro ubytování vzácných návštěv. Hrad je obklopen pásy opevnění s mnohými baštami a branami. Palác velmistra je pak špičkovým úspěchem pozdní dvorské gotiky. Reprezentativní letní refektář je nejkrásnějším interiérem hradu.

Tipy na zájezdy - Malbork - největší středověký hrad Evropy

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz

Tipy na zájezdy - Polsko

Krásy Českého ráje, Krkonoš a Dolního Slezska
Czocha - Czocha Když jeden den nestačí ... Na poznání zajímavých míst Krkonoš z české i polské strany budeme potřebovat nejméně dva dny. Můžete obdivovat kumšt českých sklářů nebo prozkoumat tajemná zákoutí hradu Czocha.

Termín: 23.05.2020 - 24.05.2020     Cena od: 1990 Kč

Pobyt se snídaní
Hotel Polonia - Kudowa Zdrój Pobyt se snídaní na libovolný počet nocí.

Termín: 07.10.2019 - 21.12.2019     Cena od: 1150 Kč

Wroclaw - Za vánoční atmosférou
Wroclaw -

ADVENTNÍ TRHY V POLSKU

Termín: 21.12.2019 - 21.12.2019     Cena od: 950 Kč

Kudowa Zdrój
Kudowa Zdrój - tržnice

Jednodenní autokarový zájezd.

Oblíbený zájezd s návštěvou trhů s velkým výběrem zboží za výhodné ceny.

Termín: 23.11.2019 - 23.11.2019     Cena od: 520 Kč

Léto v Beskydech
Rožnov-pod-Radhoštěm - Náš týdenní program v regionu Moravsko-slezských Beskyd vám nabízí aktivní formu letního odpočinku - turistiku, výlety za kulturními a historickými památkami tohoto regionu i přilehlých sousedních zemí Polska a Slovenska a samozřejmě i odpočinek u vody. Zájezd je vhodný pro turisty všech věkových kategorií, od dětí až po seniory.

Termín: 03.08.2019 - 09.08.2019     Cena od: 7990 Kč