Další fotografie

Lisabon - Belémská věž Lisabon - Belem - klášter Sv. Jeronýma Lisabon - Praca do Comercio

Reklama

Portugalsko - Lisabon - hlavní město Portugalska

Lisabon -

Lisabon je hlavním a největším městem Portugalska. V současnosti zde žije okolo 570 000 obyvatel, v okolí města pak žije více než 3 000 000 obyvatel. Zajímavostí je, že je Lisabon nejzápadnějším hlavním městem na evropské pevnině.

První zmínky o městě pocházejí z 12. století př.n.l., kdy se zde mělo nacházet fénické obchodní středisko. Za punských válek stál Lisabon na straně Římanů a stalo se za odměnu součástí Římské říše s rozsáhlými privilegijemi. Lisabon pod římskou vládou prosperoval a patřil k ohniskům křesťanství na Pyrenejském poloostrově.


Ve 4. a 5. století n. l. však město trpělo vpády Alanů a Vandalů a následně bylo začleněno do vizigótské říše. Někdy kolem roku 711 bylo město dobyto Maury, kteří jej ovládali až do roku 1147, kdy je v dobyl s pomocí anglických, francouzských a německých rytířů první portugalský král Afonso. Hlavním městem Portugalského království se Lisabon stal až o více než sto let později, v roce 1255. V listopadu roku 1755 pak zasáhlo město katastrofální zemětřesení, které spolu s následnými požáry a vlnou tsunami zničilo velkou část města. Odhaduje se, že tehdy zahynulo 60 - 100 tisíc obyvatel.


Prohlídku Lisabonu je asi nejlepší začít v samém středu města na náměstí Praça Dom Pedro IV, kterému nikdo neřekne jinak než Rossio. To je systémem rovnoběžných ulic spojeno s Praça do Comércio, což je velké náměstí přímo u moře, které bylo postaveno tak, aby k němu mohly připlouvat lodě. Přímo z náměstí je vidět most 25. dubna, který je pojmenovaný podle karafiátové revoluce v roce 1974 a který je kopií slavného Golden Gate v San Franciscu.


Na spojnici dvou výše zmíněných náměstí se nachází známý výtah Elevador de Santa Justa z dílny Raoula Mesniera du Ponsard, žáka Gustava Eiffela. Výtah překonává 32 výškových metrů a za 2 eura vás vyveze na krásnou vyhlídku. Přímo naproti vám se pak objeví Castelo de São Jorge, jehož návštěva je také nutností. Za návštěvu také stojí původní hradby města, po nichž se lze, po zaplacení vstupu, projít a pokochat se nádherným výhledem na Lisabon.


Rozhodně však nesmíte vynechat návštěvu čtvrti Belém, kde se nachází několik světoznámých historických objektů. Dominantou celé čtvrti je klášter sv. Jeronýma ze 16. století, kde milovníci architektury mohou být uchváceni krásou čistého manuelismu. Dále zde najdeme Památník objevitelů, který byl postaven ještě za dob vládnutí diktátora Salazara a měl by zobrazovat hrdost na dobyvatelské a objevné plavby lodí plujících pod portugalskou korunou. Zajímavá je také Belémská věž, která měla původně město chránit před nájezdy barbarů.


Na opačném konci Lisabonu, v části Parque das Naçoes, se nachází další atrakce, která rozhodně stojí za navštěvu - Oceanárium. Pojítkem celého oceanária je velký bazén uprostřed budovy, kde můžete vidět opravdu hodně zástupců vodní říše. Okolo centrálního bazénu procházíte čtyřmi pavilony, kde je každý věnovaný jinému kontinentu na světě - potkáte zde například tučňáky či mořského lva. Celá čtvrť Parque das Naçoes byla přestavěna a zrekonstruována v roce 1998 pro světovou výstavu EXPO. V současnosti ji obyvatelé Lisabonu využívají pro odpočinek a zábavu, kromě zmíněného Oceanárium se zde ještě nachází nová koncertní síň.

Tipy na zájezdy - Lisabon - hlavní město Portugalska

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz

Portugalsko a Španělsko - letecky
Cordoba - křesťanská katedrála Madrid - Porto - Coimbra - Tomar - Batalha - Alcobaca - Fatima - Sintra - Lisabon - Algarve - Sevilla - Cordoba - Granada - Toledo

Termín: 16.09.2020 - 28.09.2020     Cena od: 29990 Kč

Portugalsko a památky Unesco, letecky
Tomar - Zejména střední část Portugalska je protkána řadou unikátních památek z nichž mnohé jsou zapsány na seznamech světového kulturního dědictví Unesco. Stojí za to je alespoň jednou za život navštívit. Určitě nebudete litovat.

Termín: 03.04.2020 - 07.04.2020     Cena od: 19990 Kč

Portugalsko a památky Unesco, letecky
Tomar - Zejména střední část Portugalska je protkána řadou unikátních památek z nichž mnohé jsou zapsány na seznamech světového kulturního dědictví Unesco. Stojí za to je alespoň jednou za život navštívit. Určitě nebudete litovat.

Termín: 18.09.2020 - 22.09.2020     Cena od: 19990 Kč

Portugalsko - letecky
Batalha - Vydejte se s námi do Portugalska. Budete uchváceni nádhernou krajinou, plážemi i divokým pobřežím Atlantiku a především úchvatnými kulturními a historickými památkami, z nichž mnohé jsou zařazeny na seznam UNESCO.

Termín: 22.05.2020 - 30.05.2020     Cena od: 27990 Kč

Tipy na zájezdy - Portugalsko

Hotel Principe Real 4*, Lisabon - letecky
Lisabon - Belem - klášter Sv. Jeronýma Lisabon - hlavní město Portugalska na řece Tejo, nabízí svým návštěvníkům řadu malebných historických památek. Městské centrum, kterému vévodí hrad sv. Jiří nabízí dech beroucí výhled na celé město i na řeku Tejo. Ve staré maurské čtvrti Alfama se můžete projít úzkými, klikatými uličkami. Při návštěvě Lisabonu nesmíme opomenout také čtvrť Baixa, skutečný střed Lisabonu s širokými obchodními bulváry, jež byla znovu vystavěna po silném zemětřesení, které postihlo Lisabon před 260 lety.

Termín: 26.06.2020 - 28.06.2020     Cena od: 21490 Kč

Hotel Avenida Park 3*, Lisabon - letecky
Lisabon - Belem - klášter Sv. Jeronýma Lisabon - hlavní město Portugalska na řece Tejo, nabízí svým návštěvníkům řadu malebných historických památek. Městské centrum, kterému vévodí hrad sv. Jiří, nabízí dech beroucí výhled na celé město i na řeku Tejo. Ve staré maurské čtvrti Alfama se můžete projít úzkými, klikatými uličkami. Při návštěvě Lisabonu nesmíme opomenout také čtvrť Baixa, skutečný střed Lisabonu s širokými obchodními bulváry, jež byla znovu vystavěna po silném zemětřesení, které postihlo Lisabon před 260 lety.

Termín: 21.08.2020 - 23.08.2020     Cena od: 11890 Kč

Hotel Czar 4*, Lisabon - letecky
Lisabon - Lisabon je hlavní a zároveň největší město podmanivého Portugalska. Město je směs historických památek, moderní architektury, útulných kavárniček a přátelských lidí. Vydejte se na toulky starobylými uličkami i do muzeí s originály Warhola či Picassa. Poznejte osobitou architekturu, poklidné životní tempo i nespoutanou zábavu. Dovolená ve městě úžasných lanovek a historických tramvají, které nikdy nespí, vás nadchne.

Termín: 28.02.2020 - 01.03.2020     Cena od: 15990 Kč

Hotel Neya Lisboa 4*, Lisabon - letecky
Lisabon - tramvaj Lisabon vám nabízí širokou paletu muzeí a galerií. Rozhodně nemůžete vynechat Museum Calouste Gulbenkian. Jedna z nejvytříbenějších soukromých sbírek umění zahrnuje díla Rembrandta, Rubense, Moneta a René Laliquel. Další soukromá sbírka umění, v Bernardo Museum, obsahuje novější díla. Jména jako Andy Warhol, Picasso a Dalí zde uvidíte opravdu často. Jako bonus vás jistě potěší, že vstup do tohoto muzea je zdarma.

Termín: 13.11.2020 - 17.11.2020     Cena od: 11790 Kč

Hotel Czar 4*, Lisabon - letecky
Lisabon - Lisabon je hlavní a zároveň největší město podmanivého Portugalska. Město je směs historických památek, moderní architektury, útulných kavárniček a přátelských lidí. Vydejte se na toulky starobylými uličkami i do muzeí s originály Warhola či Picassa. Poznejte osobitou architekturu, poklidné životní tempo i nespoutanou zábavu. Dovolená ve městě úžasných lanovek a historických tramvají, které nikdy nespí, vás nadchne.

Termín: 07.08.2020 - 09.08.2020     Cena od: 22990 Kč