Další fotografie

jeskyně Eisriesenwelt - jeskyně Eisriesenwelt -

Reklama

Rakousko - Eisriesenwelt - nejdelší ledová jeskyně na světě

jeskyně Eisriesenwelt - výhled z jeskyně

Eisriesenwelt je jeskyně v rakouském pohoří Tennengebirge, která je s délkou 42 km nejdelší ledovou jeskyní na světě a sedmou nejdelší jeskyní v Rakousku. Nachází se v nitru hory Hochkogel (2 281 m. n. m.). Vchod do jeskyně leží v nadmořské výšce 1 641 m. n. m.

Co se týče historie jeskyní, do konce 19. století nebyly odborníkům ani veřejnosti známy. Vstupní otvor do jeskyně totiž není z údolí vůbec vidět. V roce 1879 objevil jeskyně přírodovědec Anton von Posselt Czorich ze Salzburgu a povedlo se mu dostat asi 200 metrů hluboko. O rok později publikoval zprávu o svém objevu v horolezeckém časopise, avšak jeho objev rychle upadl v zapomnění. V roce 1913 provedl výzkum jeskyní Alexander von Mörk. Se svou expedicí podnikl výpravu ve vlastnoručně vyrobených potápěčských oblecích k podzemnímu jezeru Sturmsee za přední zaledněnou částí jeskyně.


V roce 1920 byla v blízkosti postavena první jednoduchá chata Forscher Hütte a byly vybudovány jednoduché chodníky a stezky umožňující výstup až k jeskyním. V roce 1924 byly zpřístupněny pro pěší turistiku všechny ledové části jeskyní. Od roku 1953 bylo možné se k jeskyním dostat po dosti špatné silnici Eisriesenweltstrasse. Roku 1955 pak byla vybudována visutá lanovka s největším převýšením v Rakousku, která zkrátila čas výstupu k jeskyním z jednoho a půl hodiny na několik minut. V letech 1977 - 1978 byla lanovka celkově modernizována a vybavena většími kabinami pro 15 osob.


Vzhledem k silnému proudění vzduchu v jeskyních je zdejší teplota celoročně kolem 0 stupňů Celsia. Nejchladnější částí celého systému jeskyní je nejnižší část, kde se vytvořila asi kilometr dlouhá souvislá ledová vrstva. Nejchladněji je zde na jaře, kdy dochází na povrchu k tání sněhu a voda z něj vtéká do jeskyně, kde mrzne. Jeskyně nemá elektrické osvětlení, návštěvníci zde používají karbidové lampy. Elektrické vedení, reflektory a především světlem způsobený růst zelených řas by totiž narušovaly vzhled ledové výzdoby. Nejznámějšími útvary jeskyně jsou Posseltova věž, Hymirova jeskyně a Dóm Alexandera von Mörka.

Tipy na zájezdy - Eisriesenwelt - nejdelší ledová jeskyně na světě

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz

Tipy na zájezdy - Rakousko

ME 2020 v krasobruslení (5 dní)
Krasobruslení - Mistrovství Evropy se v příštím roce uskuteční v rakouském Grazu, ve dnech 22. až 26. ledna 2020. Nabízíme balíček ubytování se vstupenkou na celé mistrovství. 

Termín: 22.01.2020 - 26.01.2020     Cena od: 17490 Kč

Jižní Čechy a Dolní Rakousko
Jindřichův Hradec -

Když jeden den nestačí ... Na poznání zajímavých míst Jižních Čech a Dolního Rakouska budeme potřebovat nejméně dva dny. Můžete obdivovat řadu zajímavých památek spojených s českým královstvím i rakouským mocnářstvím. Řada z nich je zapsána i na seznamu Unesco.


Termín: 29.08.2020 - 30.08.2020     Cena od: 1850 Kč

Vídeň a zámek Schönbrunn
Schonbrunn - Tradice pití kávy, pojídání štrúdlu a poslech klasické hudby či vídeňského šramlu patří k slavnému městu na Dunaji. Nechte na sebe působit nepomíjející krásu valčíků, moderní i imperiální architekturu, kavárny i stánky s klobásami. Vítejte ve městě radosti ze života, zážitků a umění. Vítejte ve Vídni!

Termín: 07.12.2019 - 08.12.2019     Cena od: 2190 Kč

Vídeň a zámek Schönbrunn
Schonbrunn - Tradice pití kávy, pojídání štrúdlu a poslech klasické hudby či vídeňského šramlu patří k slavnému městu na Dunaji. Nechte na sebe působit nepomíjející krásu valčíků, moderní i imperiální architekturu, kavárny i stánky s klobásami. Vítejte ve městě radosti ze života, zážitků a umění. Vítejte ve Vídni!

Termín: 05.10.2019 - 06.10.2019     Cena od: 2190 Kč

Vídeňské výstavy: Dürer, Caravaggio a Bernini
Vídeň - Dvoudenní autokarový zájezd nabízí návštěvu nejvýznamnějších výstav v podzimní Vídni. Nejvýznamnější z nich je velká bilance díla Albrechta Dürera v Albertině, která představí malířské i kreslířské dílo tohoto velikána evropské renesance. 

Termín: 02.11.2019 - 03.11.2019     Cena od: 3590 Kč