Další fotografie

klášter Humor -

Reklama

Rumunsko - Humor - klášter chráněný dřevěnou hradbou

klášter Humor -

Klášter Humor je unikátní tím, že na rozdíl od ostatních klášterů, které jsou obehnány kamennými zdmi, je chráněn dřevěnou hradbou a nad chrámovou lodí chybí špičatá věž, což symbolizuje skutečnost, že byl založen podřízeným bojarem jménem Teodor Bubuiog, jenž byl kancléřem Petru Rarese. Teodor Bubuiog je tu pohřben i se svou manželkou Anastasií.

Fresky vytvořil Toma ze Suceavy a jejich převládajícím odstínem je červenohnědá (z orientálního barviva z mořenového kořene), byť se na nich objevují i sytě modré a zelené tóny. Fresky zobrazují postupně v řadách svaté poustevníky, každý z měsíců roku jako zobrazení lidské ctnosti, sedm církevních koncilů a Pannu Marii obklopenou světci. Poslední soud na zdi pod nezvykle otevřeným vstupem se podobá stejnému výjevu ve Voronetu, ovšem v jednom se od něj podstatně liší - Satan je tu ztvárněn jako nevěsta babylonská, což však už dnes není z malby vůbec zřetelné.


Kristův rodokmen podél severní zdi byl doslova vymazán počasím, ale restaurátoři se nejdříve zabývají opravou fresky Velebení Panny Marie na jižní straně. Podobně jako ve Voronetu i tato malba oslavuje její zázračný zásah při obléhání Cařihradu Peršany, byť ti byli v Humoru nahrazeni z propagandistických důvodů Turky. Avšak klášter stejně nebylo možno uchránit před zničujícími tureckými nájezdy a areál byl prohlášen za ruinu již v 18. století.

Tipy na zájezdy - Humor - klášter chráněný dřevěnou hradbou

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz

Tipy na zájezdy - Rumunsko