Další fotografie

klášter Voronet - klášter Voronet -

Reklama

Rumunsko - Klášter Voronet - orientální Sixtinská kaple

klášter Voronet -

Voronet je unikátně vymalovaný klášter, který je též nazýván Sixtinskou kaplí východu.

Klášter Voronet zanikl v roce 1786, mnišské cely se rozpadly a do dnešního dne se vedle kostela zachovala pouze klášterní zvonice. Dnes zbyl z Voronetu jen malý ženský klášter. I přesto je však klášter Voronet asi nejcennějším klášterem v Rumunsku.


Chronologicky podle doby svého vzniku patří tento klášter mezi kláštery Putna a Neamt. Fascinující fresky, které ozdobily klášter v době rozkvětu za metropolity Roscy mezi lety 1547 - 1550 přinesly Voronetu přezdívku "orientální Sixtinská kaple" a "voronetská modř" se tak ocitla v lexikonu umění hned vedle Tizianovy červené a Veronesovy zelené. Modř je vyrobená z lazuritu a nejvýrazněji z maleb září v deštivé dny, těsně před západem slunce.


Klášterní kostel byl navržen tak, aby se do něj vstupovalo dveřmi v jižní zdi. Obvykle otevřený vstup byl nahrazen vstupem uzavřeným, čímž se vytvořila nepřerušovaná plocha podél západní zdi, ozdobená jedinečným výjevem Posledního soudu, který je zřejmě nejpůsobivějším samostatným dílem malovaných klášterů.


I přesto, že vlivy počasí poničily fresky na celé severní zdi, je stále možno odhalit obrazy Adama a Evy, narození prvního dítěte, objevení ohně, vynález pluhu a vynález písma. Nepřehlédněte ani výjev Adamova smlouva, který ilustruje mýtus, že Adam podepsal smlouvu s ďáblem. Jižní zeď zase pokrývají tři kompozice - na opěrných zdech jsou to scény ze života sv. Mikuláše a sv. Jana, Rodokmen Kristův a zástup svatých a filozofů, mezi nimiž je Platón namalován s rakví plnou kostí. V druhé řadě zdola na levé straně je zobrazen Eliáš v "ohnivém voze", odhodlaný pustit se silami, jimiž ho Bůh obdařil, do vymítání ďáblů. V pravé části pochmurné chrámové předsíně a kněžiště s křížovou klenbou se nachází hrobka poustevníka Danila a fresky Štěpána, jeho ženy Marie Voichity a jejich syna Bogdana v okamžiku, kde převádějí klášter Kristu.

Tipy na zájezdy - Klášter Voronet - orientální Sixtinská kaple

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz

Tipy na zájezdy - Rumunsko