Další fotografie

Sapinta - veselý hřbitov Sapinta - veselý hřbitov

Reklama

Rumunsko - Sapinta - světoznámý Veselý hřbitov

Sapinta - veselý hřbitov

Město Sapinta skýtá doslova světovou raritu, kterou je Veselý hřbitov. Ten je plný pestře pomalovaných záhlaví s vyřezanými portréty zemřelých nebo obrazy z jejich života vytvořenými na přání jejich příbuzných a doplněnými veselými říkačkami. Hřbitov je jednou z památek zapsaných na seznamu UNESCO.

Kdysi prachobyčejný hřbitov proslavil prostý řezbář Stan Ion Patras, který začal vymýšlet pro své "klienty" neobyčejné vyřezávané kříže a náhrobky. Každý hrob se od té doby honosí malovanou dřevořezbou, která pokud možno co nejlépe charakterizuje nebožtíka. Někdy se jedná jen o obyčejné portréty, jindy jsou to složitější motivy, jako třeba traktorista u svého milovaného stroje nebo policista zatýkající zločince. V jiném případě je tu zobrazené trápení ženy, před jejímž domem leží manžel alkoholik. Na dalším kříži příbuzní a pozůstalí připomínají mrtvému jeho hamižnost i sloganem: "I když jsi měl prachy, stejně jsi musel umřít!"


Veselý hřbitov, jak ho nazval jeho proslavený řezbář, je opravdovou sondou do lidské duše a životních příběhů. Ten, kdo bude trpělivý, objeví i hrob řezbáře Patrase, který zemřel v roce 1977. A komu by se snad zachtělo přidat se do "party nebožtíků" na Veselém hřbitově, nemusí zoufat - mistr vyučil dva následovníky. Je ovšem záhodno si pospíšit, protože zájemců je plno.


Kromě Veselého hřbitova je obec Sapinta ještě známá také výrobou vlněných pokrývek. Není tedy divu, že je její hlavní ulice obklopena stánky s výtvory místních řemeslníků vyrábějících vlněné pokrývky.

Tipy na zájezdy - Sapinta - světoznámý Veselý hřbitov

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz

Tipy na zájezdy - Rumunsko