Další fotografie

Alghero -

Reklama

Sardinie - Alghero - malá Barcelona

Alghero -

Algheru se přezdívá "Malá Barcelona". Především proto, že má katalánský vzhled, mluví se zde katalánsky a pravá Barcelona je přes Středozemní moře vzdálena pouhých 300 km. Alghero se nachází na 80 km dlouhé "korálové riviéře", která je nazývaná podle zde žijícího červeného korálu a táhne se od mysu Capo Caccia až po pláž Poglina. V současnosti má město kolem 40 000 obyvatel.

Oblast byla obývána již 1500 - 500 př.n.l. Pozůstatkem této doby jsou tzv. domy víl, což byla pohřebiště, která byla zbudovaná kulturou San Michele. Ve 3. století př.n.l. zde pobývali Římané. Roku 1102 bylo město vybudováno na základech staré osady a zároveň došlo k jeho opevnění. Založení města měla na svědomí bohatá rodina z Janova - Doriové. Roku 1354 však město dobyl král Pedro IV. Aragonský a poté následovalo cílené osídlování Alghera koloniemi Aragonců a Katalánců. Od té doby až dodnes se v Algheru mluví téměř čistou katalánštinou. Roku 1501 získalo Alghero statut města. Hradby města byly v 19. století z části zbourány a během 2. světové války město utrpělo bombardováním.


Historický střed města je obklopen středověkým opevněním, jehož část směřující do moře se velmi dobře zachovala, stejně tak i věže opevnění. Největší věží je Torre Sperone, která byla postavena císařem Karlem V. v 15. století. Před opevněním města se nachází veřejný park Giardino Pubblico. Nejvýznamnější historickou památkou města je chrám Duomo di Santa Maria, který byl postaven v druhé polovině 16. století na základech kostela ze 14. století. Jde o pozdně gotický katalánský chrám s gotickou zvonicí, která připomíná původní katalánský kostel. Uvnitř chrámu nalezneme především vzácný dřevěný kříž z 16.století. San Francesco je zase nejstarší kostel Alghera ze 13. století, který byl zbudován v kombinaci románského a gotického slohu.

Tipy na zájezdy - Alghero - malá Barcelona

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz

Tipy na zájezdy - Sardinie