Další fotografie

Reklama

Skotsko - whisky

whisky -

Dnes už nelze přesně zjistit, kdy poprvé někoho napadlo destilovat alkohol. I když se dá s úspěchem předpokládát, že tyto dovednosti zvládaly už dřívější generace, první zmínka o skotských výrobcích se datuje do roku 1494, kdy si takto přilepšovalo jisté mnišské společenství.
Pro výrobu pravé skotské whisky neexistuje jiná surovina než ječmen. Ten se po namočení nechá vyklíčit na podlaze sladovny. Důležité je předejít jeho zapaření pravidelným obracením a taky ho nenechat klíčit déle než týden. Poté se ječmen usuší v peci, čímž se zabrání jeho dalšímu klíčení. V tomto bodě taky budoucí whisky dostává svou charakteristickou chuť neboť pece se zpravidla vytápějí rašelinou. Neméně má na chuť pravé skotské whisky vliv i voda, která se smíchavá s již pomletým ječmenem. Podle toho, kde pramen vzniká a kude posléze protéká, může mít whisky několik různých příchutí.
Tekutina, která vznika po přidání vody a kvasinek se poté dvakrát destiluje a všechno se měří téměř na lékarnických vahách. Do uzamčené nádrže, od níž má klíče pouze výběrčí daní nebo pracovník celní správy, se tak dostane pouze nejčistší destilát (kolem 70% alkoholu). Poté se začne whisky stáčet do sudů. Ty jsou v každém případě již použité a nemusela v nich být původně jen whisky. V nich nápoj dozrává několik let a její stáří je určováno podle délky uložení v sudu, protože po následném stočení do láhví už whisky nedozrává. Koupíte-li si tedy osmiletou whisky, tím, že ji necháte uzamčenou v baru nebo zakopanou na zahradě, s jejím stářím a kvalitou už nic neuděláte.

Single Malt whisky - whisky jednoho druhu min. 3 roky stará, zpravidla však se do prodeje dostávají 8 - 15 let stará whisky. Skotové milují "single malt" whisky, protože jsou výraznejší, svou chutí a vuní vyjadrují charakter daného regionu nebo palírny a mají svuj osobitý styl. Za běžnou láhev (0,7 - 1 l) zaplatíte cca od 15 GBP do 30 GBP.
Blended whisky - vzniká mícháním několika druhů whisky, zpravidla "mladších" ročníků. Tento typ whisky bývá o něco levnější, než Single Malt Whisky.
Zpravidla nejlevnější ceny whisky nabízejí obchody na mezinárodních letištích v Edinburghu či v Glasgow. Ceny zde bývají až o 30% levnější, než v běžném obchodě.

Skotská whisky se vyrábí ve čtyřech hlavních oblastech. Říká se, že Lowland Malt Whisky jsou lehčí a jemnější, Highland Malt Whisky mají ovocnou příchuť a Islay Malt Whisky jsou nápoje výrazné rašelinné vůně a chuti.

Nejznámější palírny ve všech oblastech jsou následující:

Highlands - Glen Garioch, Glengoyne, Glenmorangie, Balmenach, Balblair, Knockdu, Pulteney, Speyburn, The Dalmore, Tullibardine, Glenturret, Dalwhinnie, Talisker

Lowlands - Auchentoshan, Glenkinchie, Bladnoch

Speyside - Chivas Brothers, The Benriach, The Glenlivet, Glen Moray, Speyside, The Balvenie, Strathisla, Glenfiddich

Ostrov Islay - Ardbeg, Bowmore, Bruichladdich, Bunnahabhain, Caol Ila, Lagavulin, Laphroaig

Tipy na zájezdy - whisky

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz

Tipy na zájezdy - Skotsko

Hotel Britannia 3*, Edinburgh - letecky
Scott Monument - Edinburgh je pro svůj bohatý kulturní život nazýváno "Athénami severu". Sídlí tu řada kulturních a uměleckých institucí: národní galerie, Skotská královská akademie, Skotské královské muzeum nebo muzeum moderního umění. V blízkosti hotelu najdete např. oblíbenou ulici Princes street, Edinburgh Old Town či St Giles' Cathedral.

Termín: 19.06.2020 - 21.06.2020     Cena od: 23790 Kč

Edinburgh - Easy Fly (letecky)
Edinburgh panorama - Tento letecký zájezd je určen pro individuální cestovatele, kteří chtějí strávit několik dní v hlavním městě Skotska - Edinburghu. Edinburgh, hlavní město skotské whisky, mužů v sukních a skotských dudáků, je nejlákavějším městem v severní Evropě. Strážcem města je hrad, který na něj shlíží z vrcholku hory a do hloubek nádherných jezer, což dodává Edinburghu jeho působivou a neopakovatelnou atmosféru. Kolem Edinburghského hradu se klikatí dlážděné uličky s domy z 18. století, které jsou obklopeny četnými parky. Nezapomenutelná je pak procházka tzv. královskou mílí.

Termín: 03.07.2020 - 05.07.2020     Cena od: 13590 Kč

ČR v Glasgow, Euro 2020, letecký zájezd
Edinburgh - Letecký zájezd na zápasy České republiky ve skotském Glasgow. Naše reprezentace sehraje 15. června 2020 zápas s vítězem jarní kvalifikace, tedy jeden z týmů Skotsko - Srbsko - Norsko - Izrael. A dále pak 19. června zápas s Chorvatskem. Mezilehlé dny pak budete moci využít k poznání Skotska.

Termín: 14.06.2020 - 20.06.2020     Cena od: 26990 Kč

Hotel Britannia 3*, Edinburgh - letecky
Scott Monument - Edinburgh je pro svůj bohatý kulturní život nazýváno "Athénami severu". Sídlí tu řada kulturních a uměleckých institucí: národní galerie, Skotská královská akademie, Skotské královské muzeum nebo muzeum moderního umění. V blízkosti hotelu najdete např. oblíbenou ulici Princes street, Edinburgh Old Town či St Giles' Cathedral.

Termín: 01.05.2020 - 03.05.2020     Cena od: 10990 Kč

Stewart Aparthotel 4*, Edinburgh - letecky
Edinburský hrad - Edinburgh je hlavním město skotské whisky, mužů v sukních a skotských dudáků, je nejlákavějším městem v severní Evropě. Strážcem města je hrad, který na něj shlíží z vrcholku hory a do hloubek nádherných jezer, což dodává Edinburghu jeho působivou a neopakovatelnou atmosféru.

Termín: 10.07.2020 - 12.07.2020     Cena od: 15190 Kč