Další fotografie

Bernina Express - Bernina Express -

Reklama

Švýcarsko - Bernina Express

Bernina Express -

Tři železniční tratě se dosud "probojovaly" na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO: rakouský Semmering, indický Daržiling a nejčerstvěji švýcarská Bernina, unikátní dráha překračující Alpy na trase mezi švýcarským Churem a italským Tiranem.

Až se do vás ve švýcarských Alpách pustí zima, nasedněte na vlak a zajeďte se ohřát k palmám do Itálie. Na východě Švýcarska, v místech, kde hradbu velehor zdolává přes stejnojmenný průsmyk železniční trať Bernina, to zvládnete za pár desítek minut! Výlet Bernina Expressem však stojí za to nejen kvůli rychlému klimatickému skoku. Je to i technický unikát: převýšení bezmála dva kilometry tu vlaky zdolávají bez použití zubačky. Pomáhají jim k tomu originální řešení v podobě točitých tunelů a viaduktů. A právě tyto stavby patří, samozřejmě vedle velkolepého přírodního divadla za oknem, k největším divům trasy.

Pouť přitom začíná v historickém městě Chur, které se pyšní osm set roků starou katedrálou. Po cestě z města úzkokolejná trať Rhätské dráhy sleduje horní tok Rýna, který zahlédnete chvílemi po pravé ruce. Jen co vlak překoná dlouhatánský ocelový viadukt nad soutokem dvou ramen Rýna u Reichenau, trasa se stočí ze západního směru prudce na jih. Dravý proud průzračného Rýna teď můžete sledovat po levé ruce; při průjezdu nenápadným sídlem Rhäzüns, až do Thusis. Je to významná dopravní křižovatka, protože od zdejšího nádraží vyjíždějí poštovní autobusy všemi možnými směry do okolních hor, včetně cesty přes průsmyk sv. Bernarda do "italského" kantonu Ticino.

Bernina Express sleduje říčku Albula a pokračuje až do Filisuru, kde turisté nedočkavě vyhlížejí první z megahitů trasy: souprava prudce zatáčí doprava při jízdě po vysokánských obloucích Landwasser viaduktu a mizí v tunelu. Pokud stále marně čekáte na nějaké dramatické stoupání, vězte, že přijde co nevidět. Po pár dalších kilometrech, v obci Bergün, přichází na řadu mistrovský kus dávných stavitelů: úsek zvaný Albulabahn.

Při šplhání do zastávky Preda pomáhá vlaku překonat značný výškový rozdíl bez zubačky (na šesti kilometrech délky 416 výškových metrů) šest točitých tunelů a spousta odvážných viaduktů. Silnice, která zde železnici několikrát křižuje, je natolik strmá, že se na zimu uzavírá a slouží jako vyhledávaná sáňkařská dráha.


Jakmile vlak vystoupá do Predy, zmizí v šestikilometrovém tunelu Albula, jímž se dostane do Engadinu neboli údolí řeky Inn. Milionářské středisko Svatého Mořice však Bernina Express jedoucí z Churu míjí - pokračuje totiž "zkratkou" rovnou do Pontresiny. Prvním velkolepým "pozdravem" ze světa velehor bude po pár kilometrech ledovec Morteratsch. Vrchol výletu už je na dosah, vždyť z Morteratsche do průsmyku dojede vlak za pouhých dvacet minut.

Teprve na samém konci měsíční náhorní planiny s alpskými jezery různých barev, až uvidíte ceduli Ospizio Bernina, je to pravé místo: 2253 metrů nad mořem stojí nejvýše položené švýcarské nádraží konvenční železnice, tedy bez použití zubačky.
Po deseti minutách Bernina Express přijíždí k další úžasné vyhlídce na jiný ledovec. Koleje z Alp Grümu prudce klesají k Poschiavu a pak dál k Brusiu, vesničce v prudkém svahu, jež se pyšní dalším stavitelským unikátem: aby vlak i tady zdolal strmé klesání bez zubačky, postavili tu jedinečný kruhový viadukt, který opisuje zatáčku v plném úhlu 360 stupňů. Také už tu rostou palmy, třebaže ještě před hodinou jste měli na dosah ledovce. Místo divokou horskou krajinou projíždí Bernina Express v posledních kilometrech uličkami (trať tu často vede prostě po silnici) švýcarských a italských městeček se středomořskou atmosférou, až vás doveze do cílového Tirana, pouhých 429 metrů nad mořem.

Tipy na zájezdy - Bernina Express

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz

Itálie a Švýcarsko
Dolomity - Navštívíte Bergamo, Milano, alpská jezera i Bernina expres.
Tento zájezd Vás zavede do jednoho z nejromantičtějších koutů Evropy na pomezí dvou států - Itálie a Švýcarska, kde se nad malebnými jezery tyčí vysoké hory.

Termín: 09.07.2020 - 13.07.2020     Cena od: 6490 Kč

Švýcarsko s výletem horským expresem
Bernina Express - Tento zájezd vás zavede na nějkrásnější místa Švýcarska: Klášter Einsiedeln, Schwyz, Luzern, kanton Ticino, Lugano, Bellinzona, Poschiavo, Sv.Mořic. A navíc se budete moci projet proslulým Bernina expresem. Bernina expres projíždí nádhernými oblastmi masivu Bernina, stoupá až pod rozlehlé ledovce, míjí modrozelená jezera a končí ve slavném horském středisku Svatý Mořic.

Termín: 28.05.2020 - 01.06.2020     Cena od: 6190 Kč

Švýcarsko s výletem horským expresem
Bernina Express - Tento zájezd vás zavede na nějkrásnější místa Švýcarska: Klášter Einsiedeln, Schwyz, Luzern, kanton Ticino, Lugano, Bellinzona, Poschiavo, Sv.Mořic. A navíc se budete moci projet proslulým Bernina expresem. Bernina expres projíždí nádhernými oblastmi masivu Bernina, stoupá až pod rozlehlé ledovce, míjí modrozelená jezera a končí ve slavném horském středisku Svatý Mořic.

Termín: 10.09.2020 - 14.09.2020     Cena od: 6290 Kč

Tipy na zájezdy - Švýcarsko

ŠVÝCARSKO - ALPSKÝ OKRUH
Luzern - Švýcarsko - země proslulá sýrem, čokoládou, hodinkami a hlavně Alpami! Cesta za poznáním mnohotvárnosti Švýcarska, od jeho starobylých měst až po okouzlující alpskou krajinu s výletem pod Mt. Blanc do francouzských Alp. Zájezd jsme obohatili o oblast světoznámého Zermattu pod Matterhornem a Grindelwaldu pod Jungfrau.

Termín: 10.07.2020 - 16.07.2020     Cena od: 9590 Kč

MS v hokeji 2020, ČR - SWE, letecky z Prahy
Švédsko - Letecký zájezd na zápas ČR - Švédsko na MS 2020 ve Švýcarsku.

Termín: 07.05.2020 - 09.05.2020     Cena od: 13990 Kč

MS v hokeji 2020, ČR - SVK, DEN - BLR, CAN - SWE, autokarem
ČR - CANADA - Autokarový zájezd na zápasy MS v hokeji 2020 ve Švýcarsku.

Termín: 15.05.2020 - 17.05.2020     Cena od: 8990 Kč

MS v hokeji 2020, ČR - CAN, letecky z Vídně
ČR - CANADA - Letecký zájezd na zápas ČR - Kanada na MS 2020 ve Švýcarsku.

Termín: 10.05.2020 - 12.05.2020     Cena od: 17990 Kč

Švýcarsko - hory a lázně
Švýcarsko - Saas Fee Tento zájezd spojuje vycházky v krásné alpské přírodě s relaxací v termálních lázních pod alpskými velikány v jedné z nejkrásnějších částí Švýcarska - kantonu Wallis.

Termín: 27.06.2020 - 05.07.2020     Cena od: 12990 Kč